Utéct z metropole do probouzející se jarní přírody? Jen na dohled od metropole se nalézá půvabná krajinná oblast, které dal název slovutný hrad Karlštejn. Kroky turistů míří povětšinou na tuto státní památku, okolí ale láká též k procházkám nebo k objevování místních přírodních scenérií. Co podniknout během jarních víkendů na Karlštejnsku a jak načerpat energii? Program v Českém krasu potěší rodiny s dětmi, páry i seniory!

Prohlídka hradu bez čekání

Bez množství asijských turistů i bez čekání ve frontě, jarní termín pro prohlídku hradu Karlštejn je ideální. Vstupenky je možné zajistit online na webových stránkách hradu. V březnu a dubnu se nabízí veřejnosti základní prohlídkový okruh, který zahrnuje návštěvu soukromých a reprezentačních prostor císaře Karla IV. Hrad otevírá své brány vždy od úterý do neděle, během návštěvní doby si lze prohlédnout přístupné prostory od vstupní brány po Studniční věž zdarma pouze s aplikací TourStories.

Procházky i náročnější túry

Dalším lákadlem Chráněné krajinné oblasti Český kras je překrásná příroda, která zve na procházky, ranní jogging i náročnější pěší túry. Z hotelu Karlštejn vede stezka přímo podél kroutící se Berounky. Pro ty, co si chtějí dát více do těla, se pak otevírá možnost vyjít na vyhlídky k lomům Velká a Malá Amerika. Ještě náročnější je túra k vyhlídce Skála s výhledem na poutní místo Svatý Jan pod Skalou, kde na přelomu 9. a 10. století pobýval poustevník Ivan, o jehož životě se zmiňují svatoludmilské legendy.

Do nitra země

Český kras je známý svou panenskou přírodou, území je tvořené prvohorními usazeninami z období siluru a devonu, přičemž unikátem jsou krasové jeskyně a kaňony. Systém Koněpruských jeskyní čítá na 700 jeskyní, které jsou přístupné veřejnosti od roku 1959. Jeskyně se otevírají každoročně v dubnu, opětovně si lze zajistit vstupenky online na konkrétní den a čas. Hodinová prohlídka odhalí jedinečnou krápníkovou výzdobu v podzemních prostorách, neskutečné sintropády nebo proslavené Koněpruské růžice.

Pošlete článek dál: