Už jsme vám nabídli program některých hradů a zámků, které se zúčastní letošního šestého ročníku Hradozámecké noci. Za skutečné centrum této akce je ale považován státní zámek Kratochvíle, který na sobotní noc 29. srpna připravuje charismatický program naplněný renesancí.

hradozamecka-noc-Kratochvile
Hradozámecká noc na Kratochvíli

Letošní hlavní sídlo projektu Po stopách šlechtických rodů: Velká hradozámecká inventura se o Hradozámecké noci vrátí do doby svého vzniku a největší slávy a sobotní večer i brzké hodiny nedělní naplní renesancí.

Zámek i jeho zahrada budou naplněny renesancí – v hudbě, tanci, zpěvu, poezii, ale i chutích a obrazech jedlých i nejedlých. Nebem na zemi, zahradou osvětlenou tisícem svící, budou provázet andělé, kteří se postarají, aby žádná z krás kouzelné noci nebyla opomenuta.

Hlavní program zahájí na Kratochvíli Divadlo T.E.J.P a jeho loutky s představením Originální výstup slovutného provazochodce Saltimbanga; střídat jej budou renesanční tance a před půlnocí melancholická, jímavá hudba raně barokní Itálie v komponovaném koncertu dvou drnkacích nástrojů a mezzosopránu Markéty Cukrové Ty spíš, duše moje.

Když bude hlavní scéna odpočívat, program se přesune do zámecké zahrady, která se tisícem svící a hudbou promění v nebe na zemi. Mystický zážitek doplní ohňoví mágové Palitchi s velkolepou ohňovou choreografií. Zahradní pavilon Markéta se stane pavilonem vůní; parfém pro stavitele Baltazara, vytvořený speciálně pro Kratochvilnou Hradozámeckou noc, bude kouzelný večer připomínat ještě řadu dní. Nevšední zážitek pro smysly však poskytne i pohoštění – speciální ovocná aranžmá s květinami.

Zámek bude během Hradozámecké noci přístupný volně, bez průvodce, zato s hudebním doprovodem dobových nástrojů. Vstupní věž zase opanuje renesanční poezie, kterou během večera několikrát probudí absolventi hereckých škol. A v kostele, otevřeném po celý večer, bude v atmosféře příznivé rozjímání a meditaci – za doprovodu fléten a varhan – představen nově instalovaný oltář Klanění Tří králů.

Kratochvilný program uzavře o půlnoci velkolepý historický ohňostroj Teatrum pyrotechnicum; po jeho skončení se zámek Kratochvíle s návštěvníky bude jen loučit – nocturnem, dozníváním hudby v zámecké zahradě.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: