I letos nás čeká tajemně romantická Hradozámecká noc. V sobotu 29. srpna se přes osmdesát památek z celé republiky se zapojí do šestého ročníku této akce. Grabštejn bude lákat na stavební dějiny i renesanční chutě, Kynžvart na noblesu Vídeňského kongresu a Hradec nad Moravicí na noční projížky kočárem. Také další památky chystají na nejslavnější událost sezony programy naplněné letní romantikou a příjemnými zážitky.

„Smyslem Hradozámecké noci je nabídnout návštěvníkům něco speciálního. I na památkách, které dobře znají, mohou totiž díky romantické atmosféře letní noci a zajímavým programům prožít něco nevšedního. Oslavou na samém konci prázdnin chtějí také správci hradů a zámků poděkovat věrným návštěvníkům za přízeň a symbolicky zakončit úspěšné léto“, vysvětluje generální ředitelka Naďa Goryczková.

Hradozámecká noc na hradě Rožmberk
Hradozámecká noc na hradě Rožmberk

Státní zámek Březnice naplní hororová atmosféra příběhu o Frankensteinovi díky skupině historického šermu a oživeným prohlídkám, zatímco návštěvu státního zámku Bučovice obohatí hudební vystoupení účastníků kursu Masterclas. Jen za svitu loučí uvidí nejhezčí části zámku, sklepení i bohaté občerstvení návštěvníci státního zámku Konopiště. Seznámení s postavami z obrazů čeká během Hradozámecké noci návštěvníky státního zámku Lysice. O dvě století zpět se ocitne státní zámek Mnichovo Hradiště, kde se v empírových a biedermeierovských kostýmech představí Napoleonův generál, baron František Koller. Prohlídky s příběhem naplní státní hrad Rabí i zámecké sklepení a hrobku státního zámku Rájec nad Svitavou. Sázavský klášter zve před Hradozámeckou nocí na archeoden, během něhož si návštěvníci vyzkouší každodenní práci předků i archeologů. Večer tam duše návštěvníků oblaží mystický koncert didgeridoo, navaho flétny a obřích gongů. Koncert starých mistrů v hradní kapli zase nabídne státní hrad Šternberk.

Přečtěte si odalších hradozámeckých akcích:

Státní zámek Duchcov: Casanova se baví; karneval a hrané prohlídky zámku. Kdo se skrývá za maskou? Mistr benátských karnevalů Giacomo Casanova zve všechny zvědavce, malé i velké, na velkolepou zámeckou slavnost ve stylu maškarního bálu. Valdštejnský sál a komnaty zámku zaplní tajuplné bytosti, nesmrtelní hrdinové i bájné krásky. Speciální interaktivní prohlídky a zbrusu nový zážitkový program. Vstupte i vy do světa nespoutané fantazie bez hranic! Návštěvníci v maskách budou mít na akci vstup se slevou.

Státní zámek Frýdlant: Tajemná sklepení – tajemný Frýdlant Prohlídka hradního a zámeckého sklepení, dvou nově instalovaných prostor pro malé návštěvníky a zámecké kuchyně, ve které se budou péct pravé zámecké koláčky a návštěvníci budou moci ochutnat.

Státní hrad Grabštejn: ve znamení velké přestavby. Ne že by snad hrad sám byl během ní přestavován, ale spolu s dr. Jiřím Mehlem ze Střelic budete mít možnost prožít ještě jednou renesanční dobu a atmosféru největší stavební změny, jíž hrad v novověku prošel. A na závěr prohlídek, které začínají po 20. hodině, vás čeká ochutnávka renesanční speciality!

Státní hrad Hazmburk hrad po celou noc romanticky nasvícen, táborové ohně na hradě a fireshow.

Státní hrad a zámek Horšovský Týn: trochu jinak Netradiční prohlídky: Jak se co dělá (prohlídky s kastelánem o zajímavostech hradu a zámku, v letošním roce zaměřené na prostor zámecké kuchyně a skladů porcelánu, skla a nádobí, součástí prohlídky bude i ukázka betlémů a dalších církevních předmětů; od 19:00, 21:00 a 23:00).

Na zámku Hradec nad Moravicí proběhnou nezvykle zábavné prohlídky zámeckými interiéry s průvodci v historických kostýmech, a projížďky kočárem. Na své si přijdou milovníci vína při degustaci v zámeckém sklepení a fanoušci stříbrného plátna, pro ně je připraveno promítání filmu Rozmarné léto na fasádu Bílé věže.

Státní zámek Hrubý Rohozec: Kostýmované noční prohlídky zámku na téma zavedení elektřiny ve dvacátých letech 20. století.

Klášter Kladruby: Hvězdná noc v klášteře Kladruby program ve spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem Plzeň začne pozorováním slunce, přecházejícím v pozorování noční oblohy a doplněné komentovanou prohlídkou jedinečného Santiniho kostela Nanebevzetí Panny a přednáškou Lumíra Honzíka „Pražský orloj“.

Na zámku Kynžvart se Hradozámecká noc ponese v duchu vídeňského koncertu počátku 19. století. Výstava Kongres džentlmenů, přednášky (jedna pro děti, druhá pro všechny) i koncert v zámecké kapli (hudba Ludwiga van Beethovena byla populární právě v době konání kongresu) připomenou Vídeňský kongres, významný politický ale i společenský mezník. Užijí si i děti – při maškarním dovádění s kouzelnými zámeckými bytostmi, soutěžích a koncertu malého kytaristy Marka Brštiaka.

Státní hrad Landštejn: Hradozámecká noc na Landštejně. Rytířský turnaj pro rodiče s dětmi, prohlídka hradu pro děti (možná se objeví i bílá paní), prohlídky hradu pro dospělé, dřevěné pexeso pro malé i velké, a u ohně povídání o hradu a živým jukeboxem, Josefem Gušlbauerem, který bude hrát na kytaru na přání.

Státní zámek Litomyšl: 1798, aneb Waldsteinové otvírají divadlo Noční interaktivní divadelní prohlídky. Na zámku v Litomyšli se mohou návštěvníci vrátit o 216 let zpět, do předjaří 1798, kdy se na zámku připravovala premiéra divadelní hry Milenec a sok v jedné osobě, kterou bylo slavnostně otevřeno domácí divadlo rodiny Waldsteinů. Návštěvníci se tak v průběhu nočních prohlídek rázem ocitnou v předvečeru slavnosti, kdy celým zámkem vládnou přípravy a zkoušky představení, vše za přísného zraku paní hraběnky Marie Františky z Hohenfeldu, které se počínání a rozhazování peněz způsobené manželem, Jiřím Josefem z Waldstein-Wartenbergu, pranic nelíbí.

Státní zámek Náměšť nad Oslavou: Hradozámecká noc v Náměšti nad Oslavou noční prohlídky dvou zámeckých tras.

Státní zámek Ploskovice: v duchu detektivky z první republiky – přijďte a pomozte vyšetřit záhadné zmizení mladé dívky!

Státní hrad Rabí: Prohlídky s příběhem Vydejte se na neobvyklou procházku hradem osvětleným loučemi a svícemi. Prožijte noc, kdy ožívají staré pověsti a tajemné postavy středověkých obyvatel hradu. Měsíc je v úplňku a hrad otevírá své brány…

Státní zámek Slatiňany: Noční prohlídky „po anglicku“ Máte pro strach uděláno? Přijďte do zámku v noci! Zveme Vás na procházku zámeckými komnatami v jedinečné atmosféře rozsvícených lustrů a lamp. Knížecí salony si projdete vlastním tempem bez průvodce, jak bývá zvykem na památkách v Anglii. Bude tedy čistě na Vás, kolik času v zámeckých pokojích strávíte.

Státní hrad Švihov: Noční prohlídky: Půtův návrat aneb Co se děje na hradě bez pána. Hradní pán se nečekaně vrací na svůj hrad a čekají na něj samé špatné zprávy – otrava purkrabího, pletky jeho syna s děvečkou a zásah zmateného alchymisty. A co na to mnich? Jak může tahle šlamastyka dopadnout a jaký bude konec?

Užijte si romantické a napínavé prohlídky hradů a zámků tak, jak je po většinu doby v sezóně nemáte možnost vidět.

Seznam památek zapojených do Hradozámecké noci (podle krajů)

Praha
Chvalský zámek
Valdštejnský palác
Zahrady pod Pražským hradem

Středočeský kraj
zámek Březnice
hrad Český Šternberk
zámek Dobříš
zámek Hořovice
hrad Karlštejn
zámek Konopiště
hrad Krakovec
hrad Křivoklát
zámek Loučeň
zámek Mnichovo Hradiště
zámek Mníšek pod Brdy
zámek Nelahozeves
zámek Radíč
zámek Radim
klášter Sázava
hrad Točník
zámek Veltrusy
zámek Zruč nad Sázavou
zámek Žleby

Jihočeský kraj
zámek Červená Lhota
zámek Dačice
zámek Kratochvíle
hrad Landštejn
hrad Nové Hrady
hrad Rožmberk
klášter Zlatá Koruna

Plzeňský kraj
hrad a zámek Horšovský Týn
klášter Kladruby
hrad Rabí
hrad Švihov
Tachovský zámek

Karlovarský kraj
zámek Kynžvart
hrad Loket

Ústecký kraj
zámek Benešov nad Ploučnicí
zámek Červený Hrádek u Jirkova
zámek Duchcov
hrad Hazmburk
zámek Krásný Dvůr
zámek Libochovice
zámek Ploskovice
zámek Velké Březno
zámek Vrbičany

Liberecký kraj
zámek Frýdlant
hrad Grabštejn
zámek Hrubý Rohozec
hrad Valdštejn

Královéhradecký kraj
zámek Častolovice
zámek Humprecht
zámek Karlova Koruna
zámek Opočno
hrad a zámek Staré Hrady

Pardubický kraj
zámek Choltice
hrad Kunětická hora
zámek Litomyšl
Nový zámek u Lanškrouna
zámek Slatiňany

Kraj Vysočina
zámek Náměšť nad Oslavou
hrad Orlík nad Humpolcem
hrad Roštejn
zámek Světlá nad Sázavou
kostel sv. Víta v Zahrádce

Jihomoravský kraj
zámek Bučovice
Jurkovičova vila
Vila Löw-Beer
zámek Lysice
zámek Rájec
zámek Rosice
vila Stiassni
vila Tugendhat

Olomoucký kraj
zámek Plumlov
hrad Šternberk
zámek Velké Losiny

Zlínský kraj
hrad Cimburk u Koryčan
zámek Vizovice

Moravskoslezský kraj
zámek Bruntál
zámek Hradec nad Moravicí zámek Kunín
zámek Paskov
hrad Sovinec

Pokud máte zájem o další informace k programu zapojených památek, podívejte se na stránky www.hradozameckanoc.cz

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: