V letních měsících se každý touží chlubit krásnýma nohama. Aby vypadaly zdravě, je zapotřebí jim věnovat odpovídající péči.

Foto: pixabay.com
Nohy jsou především v létě vaší vizitkou. Foto: pixabay.com

V letních měsících totiž nohy ukazujeme v otevřené obuvi, což je další důvod, proč by měly zdobit a nedělat ostudu. Základem jsou upravené nehty, odstraněná tvrdá a suchá kůže. Pak vypadají nohy krásné a pěstěné. Péči byste ovšem neměli opomíjet ani ve zbylých měsících roku, kdy zase hrozí plísně a s nimi spojený zápach, plynoucí z nošení uzavřených bot. Bolesti nohou může zvyšovat nadváha, i třeba jen mírná, protože tak zatěžujete více klouby.

Zaměřte se na chodidla

Ať si to připouštíte nebo ne, chodidla potřebují naši pozornost. Pokožka na nártu je velmi tenká a pokožka chodidel nemá žádné mazové žlázy, chodidlům tak chybí vlhkost. Proto bývají chodidla nepříjemně vysušená a často popraskaná. Věnujte tedy i této části těla příslušnou péči, a to pokud možno pravidelně. Když jim budete věnovat čas, určitě se to brzy odrazí na jejich vzhledu. Vhodné je jednou za měsíc si dojít na pedikúru. To ale samozřejmě nestačí. Jednou za každý týden dopřejte nohám pravidelnou koupel v roztoku soli. Ta se totiž postará nejen o dezinfekci pokožky, ale také o její změkčení.

Lázeň pro nohy

O nohy se postará například Intenzivní hydratační krém na nohy Scholl
O nohy se postará například Intenzivní hydratační krém na nohy Scholl

Vodu nalijte do kyblíku, kam se pohodlně vejdou nohy. Měla by být mírně teplá, zhruba 38 °C, a sahat po kotníky. Do ní rozpusťte lžičku koupelové soli (vhodná je například z Mrtvého moře). Nohy nechte ponořené minimálně 10 minut, a pak je opláchněte vlažnou vodou. Lehce je osušte a vmasírujte peeling na nohy. Zaměřte se především na oblast paty. Vhodné je, když přípravek bude obsahovat regenerační a zklidňující složky. Přípravek se postará o odstranění odumřelých buněk. Pokud byste raději přírodní cestu, zkombinujte mořskou sůl a olivový olej. Naneste na chodidla a dobře promasírujte. Pokud je zapotřebí, použijte pemzu. Pak nohy opět opláchněte a důkladně osušte. Pokud máte chodidla hodně zdrsnělá, použijte škrabku. Konečnou fází je natření hydratačním krémem. Ten je velmi důležitý, protože jeho pravidelným používáním kůže nepraská a zůstává měkká.

Krémy si pečlivě vybírejte a myslete na to, že na ztvrdlou kůži je vhodné používat jiné krémy než na popraskanou.
Nezapomeňte se postarat o nehty, přičemž kůžičku nikdy nestříhejte nůžkami, jen ji jen změkčenou zatlačte zpět. O výživu a regeneraci lůžka se postaráte tak, že do něj vmasírujete třeba kapku olivového oleje. Nehty na nohou vždy stříhejte dorovna kleštičkami na nehty.
Lázeň pro nohy je nejen vhodnou péčí, ale také příjemnou odměnou. Hezky si odpočinou a navíc je ošetříte.

Co byste ale měli dělat pravidelně, je denní mytí nohou a před spaním namazání hydratačním krémem. Vyzkoušet můžete Balzám na nohy od Weledy nebo třeba Hydratační a zjemňující krém na paty od Avonu. Zjemní se a odpočinou si. V létě vybírejte chladivé krémy, které zabraňují nadměrnému pocení. Pokud chcete účinek znásobit, berte si speciální ponožky. Přes den pak můžete využít osvěžujících sprejů na nohy, které také odstraňují pach.

TIP

nohy-v-pisku
Léto je důvodem, proč začít věnovat nohám více péče. Foto: pixabay.com

Od studených nohou vám pomůže střídavá koupel, která podpoří krevní oběh a posílí cévy. Pomůže i od velkého pocení nohou. Nohy namočte na zhruba dvě minuty do teplé, pak na pár sekund do studené vody. Zopakujte alespoň třikrát.

Několik důležitých bodů

  • Myslete na to, že nohám neprospívá dlouhé stání nebo chůze po tvrdém povrchu.
  • Velkou pozornost věnujte výběru bot – musí dobře padnout a mít střih, který podpoří jejich stavbu, nejlépe s oporou v oblasti kotníku a paty.
  • Dopřejte nohám jednou týdně odpočinek – lázeň a ošetření.
  • Denně si myjte nohy.
  • Mažte je denně před spaním vhodným krémem.
  • Pokud vás začnou nohy bolet nebo otékat, dejte si je nahoru.
  • Dopřejte nohám jemnou masáž dlaní nebo masážními pomůckami.
Pošlete článek dál: