Kniha Aleny Thomas Děláme si to doma sami se od doby, kdy loni vyšla, stačila stát velmi populární.

delame-si-to-doma-sami-obalka Svět kosmetiky a drogerie je pestrý a ne vždy příznivý k pokožce. Často obsahuje látky, bez kterých by nám bylo lépe. Když se vrhnete na domácí výrobu, víte přesně, co jste použili a můžete se případně vyvarovat dráždivých složek.
Doma se dá vyrobit téměř všechno, od kvalitní pěstící kosmetiky, přes léčivé přípravky k prevenci běžných nemocí, až po čisticí prostředky pro domácnost. A všechny dokáží dobře účinkovat, aby jejich používání mělo smysl.
Život bez sulfátů, parabenů a podobných „nezbytností” je rázem daleko snazší a pokožka, případně tělo to dokáží ocenit.
Nehledě na ekologické hledisko, kdy se zbavíme zbytečných obalů a navíc ušetříme, což je další velmi příjemnou záležitostí.

Autorka knihy Alena Thomas žila sama se třemi dětmi na chalupě daleko od obchodů a životní nutnost ji ponoukla k větší soběstačnosti. A tak si začala sama doma vyrábět kosmetiku, drogerii i základní přípravky k léčení běžných nemocí. Z receptů vznikl blog www.home-made.cz a následně kniha Děláme si to doma sami (vydala Jota, 2014), která je už dnes bestsellerem. Ostatně 50 tisíc followerů na Facebookovém profilu hovoří za vše.

delame-si-to-doma-sami-koupelPojďme se tedy podívat na knihu samotnou. První, co vás na ní upoutá je výborné grafické zpracování. Naučná kniha je přehledně sestavena. Alena Thomas vás provede naprostými základy, takže budete vědět, co si připravit, když se rozhodnete pro domácí výrobu. Ať už se jedná o nejdůležitější rady, vysvětlení pojmů nebo základní výbavu. Pak už následují ingredience, které budete pro výrobu potřebovat.

Kniha je rozdělena na tři velké kapitoly: krása, zdraví, domácnost. Každá z nich má ještě několik podkapitol, takže v případě Krásy si připravíte například přípravky na pleť, do koupele, tělová mléka a krémy, ale i další kosmetické nezbytnosti.

delame-si-to-doma-samiV kapitole o zdraví dostanete rady, jak připravit potřebné přípravky pro nejmenší děti jako dětský pudr nebo heřmánkovo-levandulový olejíček na prořezávající se zoubky. Určitě se budou hodit domácí léky na posílení imunity, pomoc při úrazech a další léčivé krémy a masti.

Domácnosti je věnována poslední kapitola. Vrhnete se na velké prádlo, nádobí, ale i úklid. V těchto měsících obzvlášť oceníte Bezedný repelent ve spreji (proti komárům a klíšťatům.

Vyrobte si vlastní:

Zázvorový likér proti chřipce

zazvorovy-liker-proti-chripce
Foto: ukázka z knihy Děláme si to doma sami

0,5 l vodky
125 g medu (ca. 6 polévkových lžic)
125 g čerstvě nastrouhaného nebo na kolečka nakrájeného zázvoru
1 citron – oloupaný a nakrájený na plátky
1 pomeranč – oloupaný a nakrájený na plátky
V dárcích se bude skvěle vyjímat lusk vanilky.
1 likérová láhev
Všechny ingredience dáme do vodky a 3 dny necháme luhovat. Pak slijeme zpět do lahve a užíváme večer (případně, kdo neřídí, může ráno nalačno) malého panáčka. Výborně funguje jako prevence chřipky a nachlazení.

Na závěr na vás čeká přehled nejběžnějších esenciálních olejů s doporučením, na co je můžete využít. Přehledný obsah a místo pro další recepty už jsou jen třešničkou na dortu.

Kniha je plná skvělých a potřebných rad a nakonec zjistíte, že vyrobit si vlastní přípravky vůbec není tak složité, jak se zpočátku mohlo zdát. Stačí se rozhodnout – a ostatní už se podaří.

Aktuálně má Alena Thomas vlastní pořad na Streamu a my se už můžeme těšit na druhý díl bestselleru Děláme si to doma sami, který vyjde koncem září.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: