Vztahy mezi matkami a dcerami bývají složité, ale tohle je tedy pořádné psycho! Říká text k audioknize. A že si vůbec nevymýšlí. Tohle byla vážně jízda!

Patty Wattsová vypadala jako velmi obětavá svobodná matka, která se starala o těžce nemocnou dceru. Jenže se ukáže, že Rose Gold je úplně zdravá. Zvracení, padání vlasů, výživové sondy a operace mají úplně jiný důvod. Na vině byla její matka. Po dlouhé roky jí do jídla jed a všem o dceřině stavu lhala. Nastává mediální lynč, soudní proces a „travička Patty“ končí na pět let ve vězení, také díky emotivním dceřině svědectví.

Jenže po propuštění se matka stěhuje k dospělé Rose Gold a ta jí svěří péči o novorozeného syna. Skutečně jí odpustila? Stane se z Patty milující babička? Nebo je vše úplně jinak?

Příběh na motivy reality

Příběh je plný překvapivých zvratů a dobře vyobrazených postav. Napínavý psychothriller je svižný, děsivý a znepokojivý. Na debut je příběh neuvěřitelně dobrý. Román pojednává o případu tzv. Münchhausenova syndromu v zastoupení. Už jen z poslechu ukázky audioknihy je zřejmé, že tohle je vážně síla. O to horší, že se jedná o inspiraci realitou. Autorka se nechala inspirovat skutečným příběhem Gypsy Rose Blanchardové a její matky Dee Dee. V roce 2019 o tomto případu vydala televizní stanice HBO minisérii The Act (česky Odhalení).

Denisa Barešová / OneHotBook

Audiokniha, která vyvolá silné pocity

Dějové zvraty připomínají čiré zlo a konečný závěr? Co dodat? Tohle si musíte poslechnout. Knížka je výborná, ale poslech audioknihy je ještě nadstavbou. Audioknihu jsem poslouchala všude, kam jsem šla a nehodlala jsem s tím přestat, dokud jsem ji nedoposlouchala. Můj výraz ve tváři byl všeříkající. Určitě se jedná o jeden z mála příběhů, na který budu ještě dlouho myslet. Jak Denisa Barešová v roli Rose Gold, tak i Milena Steinmasslová v roli matky navíc předvedly naprosto parádní výkony.

Stephanie Wrobelová je Američanka, ale nyní žije s manželem a psem ve Velké Británii. Vystudovala Emerson College v Bostonu a původně pracovala jako copywriterka. Téma Münchhausenova syndromu v zastoupení ji zaujalo natolik, že mu věnovala svůj první román Uzdravení Rose Gold Wattsové (2020).

Milena Steinmasslová / OneHotBook

Knihu vydalo Nakladatelství Host, 2021

Audioknihu vydalo: OneHotBook, 2022
Název originálu: Darling Rose Gold, 2020
Interpret: Denisa Barešová, Milena Steinmasslová
Režie: Jitka Škápíková
Délka nahrávky: 11 hodin 48 minut
Překlad: Matouš Hájek

Pošlete článek dál: