I když jsou divadla zavřená, neznamená to, že svým divákům nic nenabízejí. Mnoho pražských scén jde za svými příznivci díky internetu až domů.

Divadlo Na Fidlovačce nabízí čtení na pokračování. Stokerova Drákulu čte Marek Lambora, který jinak na Fidlovačce hraje v Šakalích letech.

foto: Pixabay

Herec byl k vidění i v záznamech Divadla na Vinohradech. To kvůli autorským právům pracně uvolňuje z archivu záznamy starších inscenací vždy v jeden konkrétní den v 20.00 (a reprízu den následující v 14,00). Další program včetně on-line setkání s herci najdete na stránkách divadla.

S autorským právem nemají problémy ve Studiu Dva, domovské scéně Patrika Hartla. Už jste na jejich facebookovém profilu mohli vidět jeho hry Vysavač nebo Hvězdu, ale také talk show s herci nebo koncert Moniky Absolonové.

Zbrusu novým projektem je seriál Činoherního klubu, ke kterému mohou vtipné náměty posílat sami diváci. Velmi křehké větve startují na Mall.tv 9. dubna.

Nejmenší pražské scény Viola a Ungelt drží krok a zařazují živé streamy rozhovorů s jejich předními herci. Ředitel Ungeltu Milan Hein předčítal ze své knihy a nyní vede sérii talk show.

Divadlo v Dlouhé namísto dubnových představení nabízí alespoň vtipnou ochutnávku nebo úryvek přímo od představitelů, kteří museli zůstat doma. Od neděle 5. 4. také uvádí čtení divácky oblíbené hry O líné babičce, které mají posvěcené od samotné autorky knižní předlohy Aleny Kastnerové. Každou neděli od 15.00.

Většina divadel má na svých webových stránkách možnosti, jak přispět na další provoz nebo jak si zakoupit dobrovolnou vstupenku na představení, které se divákům líbilo. Další možnost představuje dárcovský portál Donio.cz, kde můžete darovat libovolnou částku konkrétním scénám. Novinkou je spolupráce portálu GoOut.cz s pražským magistrátem, který nabízí koupit „vstupenku na Nic“. Akce pod záštitou pražské radní pro kulturu Hany Třeštíkové má pomoci především soukromým kulturním institucím, které nemají žádné granty a výpadek ze vstupného pociťují zvlášť palčivě. Uzávěrka Vstupenky na Nic je 1. května, kdy proběhne „festival NIC 2020“. Podpořit tam můžete nejen divadla, ale i kluby, kina a galerie.

Malá kina po celé republice se také spojila a na stránkách vasekino.cz vysílají filmy, na které právě mají distribuční práva. Vstupenku si online zakoupíte ve svém oblíbeném kině, získáte kód a ten vás pustí dál.

Mnoho dalšího nabízí také portál kulturazije.cz.

Víte ještě o něčem dalším? Podělte se se v komentářích pod článkem.

Pošlete článek dál: