Vůně třešní, čerstvě posekané trávy, rozkvetlé levandule, i oblíbených ovocných drinků nebo mořského vzduchu. Taky milujete léto a všechny vůně, které ho doprovázejí? V následujícím článku vám představíme hned několik možností, jak si s jejich pomocí navodit letní atmosféru kdykoliv během dne a využít zároveň blahodárných účinků aromaterapie. 

V úvodu jsme zmínili typické letní vůně. Sami určitě máte své oblíbené, na které nedáte dopustit. Uklidňující jasmín, vůně letního deště, tropického ovoce, nebo čerstvě vypraného prádla usušeného na sluníčku. Každý máme tu svou, která nám navodí lepší náladu a zklidní naše smysly po celodenním shonu. Rádi se totiž vracíme do míst, která nám voní a nemusí jít jen o domov, i když na něm záleží nejvíce. Příjemnou vůni oceníme i v práci nebo během cest autem. Představíme vám nejoblíbenější formy, jakými přenést vůně do vašeho každodenního života. 

Aroma difuzéry tam, kde nesmí být oheň

Využijete je všude, kde není dovoleno používat otevřený oheň a vonné tyčinky nebo svíčky jsou tak tabu. Zvolte oblíbený aroma difuzér s tyčinkami, případně sonický (ultrazvukový) difuzér.

Populární jsou také elektrické aroma difuzéry, které uvolňují vůni díky ultrazvukové technologii. U těch můžete nastavit intenzitu provonění. V kombinaci s kvalitními esenciálními oleji pořídíte zároveň šikovného pomocníka pro aromaterapeutické účely. Ty které mají větší nádržku na vodu, slouží zároveň i jako zvlhčovače vzduchu.

Svíčky pro vůni i dekoraci

Další oblíbenou formou, kterou provoníte váš interiér, jsou vonné svíčky. Existují v nejrůznějších designech, barvách a stávají se zároveň působivou dekorací vašeho interiéru. 

Aroma lampy jako osvědčená cesta 

Jeden z nejsnadnějších prostředků, kterými si dopřát krásné letní vůně v pohodlí domova. Bývají obvykle ze skla nebo keramiky. Ve spodní části aroma lampy je prostor pro vložení čajové svíčky, v horní části je potom nádobka na vonný vosk nebo vodu s několika kapkami vonného oleje. Zapálením čajové svíčky dochází k odpařování éterické esence do vzduchu.

Katalytické lampy využíváme přes 120 let

Katalytické lampy mají dlouhou historii. Traduje se, že už v roce 1898 se podařilo francouzskému lékárníkovi Mauricovi Bergerovi vytvořit unikátní patent, na jehož principu katalytické lampy dodnes fungují. Původně měla ryze praktické využití v nemocnicích, kde čistila a dezinfikovala vzduch. Jde o princip katalytické oxidace, při které vzniká hoření bez plamene. Katalytickou lampu tvoří nádobka na hořlavou tekutinu (alkohol s vonnou esencí), speciálním hořákem a bavlněným knotem. Ten se ponoří do tekutiny a přivádí vůni ji ke kameni. Knot hoří jen pár minut, po jeho zhasnutí dochází k onomu katalytickému procesu a šíření vůně.

Vonné tyčinky jako symbol posvátného umění

Výroba vonných tyčinek byla je i dnes považovaná v některých kulturách za posvátné umění. Tradičně se používají při východních chrámových obřadech, kde slouží jako oběť bohům. Jsou vyhledávané také při jiných náboženských rituálech či meditacích. Naše západní kultura si cení především jejich aromaterapeutických účinků. Uklidňují mysl a odhánějí stres. 

Vonné spreje pro okamžitý výsledek

Provonění celého bytu jako mávnutím kouzelného proutku hravě zvládnete díky bytovým vůním. Účinně zbaví interiér různých pachů a vybírat můžete dnes z produktů ověřených značek s vůněmi na ryze přírodní bázi bez chemikálií.

Ryze přírodní vonné tyčinky a kužely

Vonné tyčinky jsou vyrobené pouze z přírodních materiálů. Během jejich tvorby se využívají sušené byliny, pryskyřice, med, kůra i esenciální oleje. Další oblíbenou přírodní variantou jsou vonné kužely. Pravděpodobně všichni známe oblíbené františky s vůní kadidla, které si pořizujeme před Vánoci. Kužely mohou mít ale opravdu rozmanité vůně – mezi nejvyhledávanější patří lilie, jasmín, levandule nebo zelený čaj. Oproti tyčinkám si během hoření zachovávají svůj tvar a neodpadá z nich popel. 

Provoněné cestování nemá chybu

Během náročných cest určitě oceníte vůně do auta. Nevybírejte je ve spěchu na benzinové pumpě, ale zvolte raději nákup v ověřeném e-shopu, kde si můžete zvolit z desítek rozmanitých vůní. Pokud víte, že vás čeká dlouhá cesta, zvolte si vůně, které vám pomohou překonat díky svým aromaterapeutickým účinkům únavu i stres – oblíbená je například pro tyto účely směr rozmarýnu, mandarinky a levandule.

Pro svěží pocit kdekoliv

Snadné provonění prádla nabízí závěsné vonné sáčky naplněné různými vůněmi. Zvolit můžete osvěžovače tkanin, kterými rázem provonět delší dobu nenošené oblečení. Budete se v něm cítit opět skvěle!

Aromaterapie pomáhá od bolestí i stresu

Aromaterapie se v dnešní době těší stále větší oblibě. V dnešní uspěchané době nás dokáže správná volba vůní zklidnit a uvolnit. Jiné esence zase dokáží povzbudit, nebo přenést myšlenkami na oblíbená místa, která máme s danou vůní spojená. Esenciální oleje jsou zároveň silným pomocníkem při prevenci i řešení nejrůznějších zdravotních potíží. Pravidelnou péči pomocí aromaterapie vaše tělo uvítá.

Pošlete článek dál: