Malý byt bývá výzvou při zařizování. Potřebujete do něj umístit vše potřebné, a přesto by neměl vypadat, že je v něm až příliš věcí. Máme pro vás několik tipů.

Světlé barvy a sjednocení prostoru

Určitě chcete, aby vaše bydlení vypadalo vzdušně a neprobouzelo ve vás stísněné pocity. Proto se vyplatí vsadit na světlé barvy. Díky nim se prostor projasní a bude vypadat opticky větší. Výrazné barvy stěn nebo nábytku nejsou tím nejlepším řešením. Není vhodné využívat ani masivní nábytek.

Naopak se vyplatí vsadit na jemné linie a stejný materiál. Prostor můžete i oživit zajímavými detaily, které se dají snadno vyměnit.

Víceúčelový nábytek

Protože je potřeba šetřit místem, je ideální sahat po víceúčelovém nábytku, který má několik funkcí. Takovým příkladem může být třeba rozkládací pohovka. V malém bytě nejspíš nebude místo na postel a ještě na sedací kout. Bude tak nutno spojit obojí dohromady. Na rozměrech místnosti pak záleží, jak velká může být pohovka, jestli dvoumístná, nebo jestli se dá zvolit trochu větší. Menší kusy se dají doplnit třeba taburetkem nebo designovým křeslem.

K takové pohovce se ideálně hodí konferenční stolky. Zajímavým řešením mohou být i taková provedení, která se skládají z více kousků, tzv. stohovatelná. Jdou zasunout pod sebe a šetří tím místo. Když je rozložíte, vejde se na ně vše, co potřebujete.

Úhlopříčku televize je důležité zohlednit nejen podle prostoru, který máte k dispozici, ale také podle vzdálenosti, odkud ji budete sledovat. Vzdálenost by měla být 2-3x větší než uhlopříčka (udává se v palcích tj. 2,54 cm). Televizi lze připevnit i na zeď.

Zajímavým doplňkem jsou i barové židle, které poslouží v jídelním prostoru. Mezi tipy bytových designérů patří třeba sklopný stolek, ke kterému se dají dát právě tyto židle, případně se mohou umístit k barovému pultíku.

Aby se do bytu vešlo vše potřebné, je důležité využít všechen prostor – od podlahy až po strop. Vestavěné skříně, světlý nábytek, lehký materiál, zrcadla na dveřích, to jsou některé z tipů, se kterými bude i malý byt oázou pohody. Nejrůznější praktické a designově zajímavé kousky naleznete na muzza.cz.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: