mravenci
Foto z fotobanky www.pixmac.cz

Nastalo teplo a s ním i obvyklé útoky nejrůznějších škůdců, kteří se vám neúnavně snaží vetřít do bytu. Trochu jsme zapátrali po takzvaných „babských radách“ neboli osvědčené pomoci, která nevyužívá chemických přípravků. Tentokrát si popovídejme o tom, jak se zbavit mravenců.

Prevence

Mravenci mají velmi dobře vyvinutý čich. Jdou nejen za teplem, ale i za potravou, tak proč jim nechávat cestu volnou a snadnou.
Základem je fakt, že se snažíte své potraviny mít v uzavřených nádobách. Nedostanou se k nim mravenci ani další škůdci. Navíc zkontrolujete, zda se tam už v obchodě nedokázal dostat nějaký ten příživník.
Kuchyňskou linku mějte uklizenou, bez drobečků a mouky. Když budete omývat plochy, stírejte je octovou vodou.

Veškeré díry, které máte ve stěnách, zamázněte silikonem. Zničíte tak mravencům vstup. Mohou se k vám dostat třeba i otvory u topení, parapetů nebo dokonce i stoupaček.

Lidové rady

Jednou z tradičních rad je využití vysušené kávové sedliny nebo kypřícího prášku, který nasypete  na mravence.

Kvasnice s cukrem nebo s medem lze umístit do cesty, kudy chodí mravenec. Pokud mravenec takovouto směs sní, umře, protože začne proces kvašení.

Jak na mravenčí shromaždiště? Do příslušného místa nasypte osolený celer posypaný skořicí – měli by zmizet po pár dnech.

Velmi účinná je také tato aromatická směs koření: jalovcový list, kerblík, skořice, majoránka, hřebíček. Podobně účinný je i pepř nebo pálivá paprika. Můžete vyzkoušet i nasypat jednotlivé aromatické koření samostatně.

Někdo se těmto živočichům brání i nakreslením čáry bílou křídou, kterou prý mravenec nepřekročí.

Pokud vás trápí dlouhodobé mravenčí nájezdy, zkuste se v zimě vydat na dovolenou a nechte dům pořádně vymrznout.

Tito živočichové jsou neúnavní po celý rok. Na podzim zase útočí červení nebo nažloutlí mravenci, faraoni, kteří vyhledávají teplo domova.  Dbejte tedy především na prevenci, a to v kterémkoliv ročním období.

Jak jste na tom v boji s mravenci?  Máte další lidové tipy nebo raději využíváte chemii?

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: