Kofein, obzvláště po ránu, je pro řadu lidí nezbytnou záležitostí. Spousta z nich začíná den hrnkem černého čaje, často v podobě nálevových sáčků. Dtest zkoumal, jakou kvalitu mají sáčkové černé čaje střední cenové hladiny. Ochutnávky svědčily o průměru, některé vzorky měly navíc problémy s pesticidy.

„Dvanáct vzorků jsme nechali projít chemickými analýzami, při kterých jsme sledovali jak nežádoucí, tak žádoucí látky. Většina testovaných čajů vás po ránu povzbudí dostatečnou dávkou kofeinu, ale výjimečný chuťový prožitek nečekejte. I v letošním testu jsme odhalili potíže s pesticidy, ale po nejhorší známce jsme tentokrát naštěstí sáhnout nemuseli,“ shrnuje výsledky testu šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová.

Obsah kofeinu a theobrominu

Kofein je právě tím lákadlem, proč saháme po černém čaji. Z infografiky vyplývá, že nálev černého čaje je zhruba o polovinu slabší než káva. Gram sušených listů černého čaje obsahuje průměrně 15–50 mg kofeinu a hodnoty se mění podle určitého druhu čajovníku a místa pěstování.

Nejvyšší koncentraci kofeinu jsme zjistili u dm Bio Schwarzer Tee – v gramu lístků to bylo 26,1 mg. Druhý v pořadí byl Ahmad Tea English Breakfast, kde na gram čaje připadlo 25,7 mg kofeinu. Připravíte s ním ale silnější nálev než s prvně jmenovaným, protože sáček ukrývá vyšší gramáž čaje,“ říká Hana Hoffmannová.

Nejmenší množství kofeinu laboratoř změřila u značky Albert – 15,2 mg/g, ta je ale kompenzována velikostí sáčku. Tak se dostala na třetí místo od konce, před výrobce Jemča Pigi Čaj a Dukat English Breakfast.
Také theobromin vykazují povzbuzující účinky, ale v porovnání s kofeinem jsou slabší. Jedná se o alkaloid, který si spojujeme s kakaem. Podprůměrné množství laboratoř zjistila u trojice Albert Černý čaj, Jemča Pigi čaj a Tesco Black Tea. Nejlépe dopadl při hledání theobrominu Ahmad Tea English Breakfast.

Antioxidační činnost

Čaje jsou známé i svou antioxidační aktivitou, tedy dokáží zneškodňovat tzv. kyslíkové radikály – reaktivní částice, které mohou v těle poškozovat buňky nebo molekuly DNA. Tato činnost je různá podle druhů čaje. Silnější aktivitu vykazuje čaj oolong a zelený čaj, v případě černých čajů se jedná o činnost nižší. Nejlepší antioxidační schopnosti v testu prokázaly čaje Ahmad Tea English Breakfast, dm Bio Schwarzer Tee a Lipton Yellow Label. Příliš úspěšné naopak nebyly čaje Teekanne Black Label, Pick­wick Ranní Classic a čaje Jemča a Albert.

Nežádoucí látky

Laboratoř také zkoumala nežádoucí látky. Jako první se zaměřila na polycyklické aromatické uhlovodíky (PAH), které mohou být karcinogenní a do potravin se obvykle dostávají z vnějšího prostředí, například ze spalin.

„Na tyto látky jsme narazili ve všech testovaných vzorcích, ale naštěstí v malém množství. Vůbec nejlépe dopadl čaj značky Old England, který byl téměř čistý,“ uvádí Hoffmannová.

Testy také sledovaly látku antrachinon. Obvykle se řadí mezi pesticidy, ale v čajích se může objevit nejen coby pozůstatek ochrany před škůdci, ale rovněž jako vnější kontaminant přicházející např. z papírových obalů. U značek Pickwick, Tesco, Jemča a Albert se obsah antrachinonu pohyboval těsně pod povoleným limitem.

Obsah pesticidů

Při zkoumání přítomnosti pesticidů laboratoř pátrala po 600 látkách a přinejmenším jednu z nich našla ve všech vzorcích.

„Dobrou zprávou je, že zjištěné koncentrace jednotlivých pesticidů nepřekročily povolené limity. Horší zprávou je, že čaje měly problémy s pesticidovým koktejlem,“ konstatuje Hana Hoffmannová. A dodává: „Pouze po jedné látce jsme našli v trojici čajů značek Albert, Lidl/Lord Nelson a Zlatý šálek. Naopak nejvyšší počet pesticidů laboratoř detekovala v čajích Teekanne Black Label, Lipton Yellow Label a Ahmad Tea English Breakfast. Našli jsme v nich 5 až 7 reziduí najednou.“

Testování chutí

Z testovaných čajů nebyli hodnotitelé právě nadšeni, čaje si převážně odnesly průměrné známky. Nejmenší nadšení vyvolal černý čaj Albert, především kvůli svíravé chuti. Kromě toho se vyznačoval dřevitou pachutí, která se objevila i u značky Tesco. Naopak nejlepší dojem na komisi udělal Teekanne Black Label, kterému dobré skóre pokazila pouze příliš světlá barva.

Zdroj: TZ dTestu

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: