Skotskem po stopách seriálu Cizinka je drobná publikace, která je ale napěchovaná informacemi o Skotsku, jejích osobnostech, dějinách a kultuře.

Velká část této knihy je věnována historickým faktům, jakobitským povstáním, takže o nich získáte poměrně dobrý přehled. Autor přibližuje různé historické postavy, včetně Jamese Frasera, který se stal předobrazem knižního hrdiny. O historických postavách, jejich významu a o vývoji událostí si tak můžete vytvořit poměrně jasnou představu. Autor představuje také různé skotské klany, které měly vliv na chod země a objevily se také třeba v knihách Diany Gabaldon. Vysvětluje také význam klanů, jejich fungování, boje, ale také třeba to, jak se klany zapojovaly v britské armádě. Kromě toho se ale čtenář dozvídá informace o tradicích a symbolech, které jsou s touto kulturou spojené. Ať už se jedná o jazyk – galštinu, význam dýky, hudby, kiltu, ale také nadpřirozené bytosti, národní symboly a pohanské svátky. Své místo tu má i význam hudby, megalitické kameny, ale i tartan. Samozřejmě nesmí chybět whisky.

Když Jan Hrdina vypráví o místech, nabízí i malý slovníček pro orientaci v názvech a označeních. Při popisování jednotlivých lokalit uvádí nejen jejich přesnou polohu, ale i význam a základní informace. Kromě toho ke každému místu nabízí řadu zajímavostí, jako například o bráně času.

Vystudovaný historik a archeolog, Mgr. Jan Hrdina, je milovníkem Skotska a patří mezi české odborníky na dějiny a kulturu Skotska. To je patrné z celé knihy. Čtenáři se už mohli seznámit s jeho dalšími tituly o Skotsku – Tajemství skotské krve (Grada, 2018), Skotsko – země dávných tajemství (Argo, 2007).

Kniha se sice odkazuje na Cizinku, fanoušci by ale možná ocenili ještě více detailů ve vztahu k seriálu. Ovšem úplně málo jich tu není. Najdete tu různé lokality ze seriálu Cizinka, a také informace o postavách, které nabídly knihy Diany Gabaldon.

Předností knihy je bohatý obrazový materiál, ze kterého můžete pozorovat krásu skotské krajiny, její památky, osobnosti, ale i historické dokumenty. Někomu by mohla vadit menší velikost písma, celkový dojem z knihy to ale příliš nekazí.

S knihou můžete cestovat prstem po mapě, ale také si ji vzít na samotnou cestu. Je totiž poměrně drobná, a tak se lehce stane součástí putování.

Netradičního průvodce po Skotsku vydala začátkem roku 2020 Grada pod značkou Cosmopolis.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: