I hrad Valdštejn patří mezi památky, které se koncem října pro veřejnost uzavřou a odeberou se k zimnímu spánku. Zbývá tento víkend, abyste toto kouzelné místo v ještě krásnějším prostředí navštívili.

hrad_valdstejn-01

Hrad Valdštejn se nachází kousek od Turnova v Českém ráji. Pohodlně se ke hradu dostanete, pokud auto zaparkujete na parkovišti za obcí Pelešany a vydáte se na příjemnou procházku do mírného kopce vzdálenou asi 700 m. Zdatnější turisté se mohou vydat na cestu už z Turnova (ca. 4 km).

Procházka hradem

Projdete přes most s barokními sochami svatých českých patronů. V areálu se platí vstupné, projít si ho můžete sami a poslechnout si výklad ve Slavnostním sále klasicistního domu. Ještě než projdete přes další most ke klasicistnímu domu, podívejte se do malé kaple s údajným portrétem Karla Hynka Máchy. Také můžete sejít do sklepení, kde jsou jednak historické vykopávky a dále připomínka toho, že se nacházíte v oblasti pískovcových skal. Dozvíte se tu o nich spoustu zajímavostí. Za pozornost rozhodně stojí i kostel sv. Jana Nepomuckého z 18. století, je nádherně vyzdoben. Přes romantické schodiště se můžete dostat do biliárového sálu v nejstarší části hradu, kde jsou vystaveny miniatury dalších památek Českého ráje. Sejdete po dalším schodišti do středověkých sklepení a můžete se podívat do romantického paláce, který byl v roce 2008 restaurován. Najdete v něm třeba černou kuchyni a několik dalších menších místností. Doporučuji vyjít i na vyhlídku, odkud je za hezkého počasí skutečně výjimečný pohled do kraje.

Trocha historie

hrad_valdstejn_romanticky_palac

Nejstarší hrad této oblasti byl založen už okolo roku 1260 Jaroslavem z Hruštice z rodu Markvarticů, předků pánů v Valdštejna. Sám Albrecht z Valdštejna ale na tomto hradě vůbec nebyl. Valdštejnům patřil do té doby, dokud ho nezískali v první polovině 19. století Lexové z Aehrenthalu. Ti pozvedli vůbec celou oblast v okolí a udělali z něj oblíbené turistické centrum. Založili také lázně v Sedmihorkách.

Vlídné místo

Alespoň část areálu zvládnou prohlédnout jakékoliv věkové kategorie. Děti budou nejspíš nadšené i hladomornou, u níž je možnost chvíli posedět pod stříškou.

Možnost chvíle odpočinku máte prakticky po celém kouzelném areálu.

Znovu bude Valdštejn otevřený od dubna o víkendech a denně pak od května.

Spoustu informací se také dozvíte z oficiálních stánek hradu www.hrad-valdstejn.cz. Najděte si ubytování v Českém ráji a vypravte se za zážitky.

Pošlete článek dál: