Pokud se rádi touláte Prahou, nechte se Davidem Černým zavést na více i méně známá místa a přečtěte si o různých někdy i zcela zapomenutých tajemstvích.

Novinář, spisovatel a fotograf, autor knižní série Tajemství Prahy, tvůrce projektu Miluju Prahu, David Černý pochází ze staré pražské pekařské rodiny. O Praze píše celý života a tato láska je v jeho titulech vidět. Studoval historii a nabízí čtenářům nejen známá tajemství, ale také ta zcela zapomenutá. A právě to je název jeho titulu z roku 2022 (Grada).

Díky knize Zapomenutá tajemství Prahy můžete nahlédnout do 20 kapitol a míst po celém hlavním městě naší republiky. Zjistíte třeba, kde se v Praze v horších časech skladovaly mrtvoly na ulici, nebo co zbylo ze Staroměstských hradeb a kde si je můžeme prohlédnout. O Šemíkovi víme, ale jak souvisí svatý Václav a kůň Ardo? Víte, kde je dům U Poslední lucerny, ve kterém je ukryt základní kámen Prahy, nebo kde je morový židovský hřbitov, známý po světě, ale u nás pozapomenutý? Víte, že v Klementinu se nachází nejstarší meteorologická stanice ve střední Evropě, kde se od roku 1775 nepřetržitě měří teplota? Víte o kostelu Jana Křtitele Na Prádle, který v době zrušení sloužil jako prádelna?

Kniha je i tentokrát plná zajímavostí. O některých jsme už možná měli možnost slyšet, ale řada jich je nových. Díky Davidu Černému se můžeme dovzdělat a kromě zajímavých faktů a legend si prohlédnout i nádherné fotografie z Prahy. Fotografie pocházejí nejen z posledních let, ale i z dávné minulosti. Kniha je doplněna i o několik nákresů.

Ani tomuto titulu nechybí krásné grafické zpracování a díky tomu se čtenář v knize dobře orientuje. David Černý je skvělý vypravěč, a tak pátrání na o něco málo přes sto stran má čtenář za sebou velmi rychle. A to je obrovská nevýhoda. Čtenář totiž dychtí po dalších informacích a bral by knihu přinejmenším dvojnásobného rozsahu.

David Černý je také spoluautorem poetického průvodce Pražský (k)rok fotografky, spisovatelky a instagramové influencerky Kláry Hášové, který právě vydal nakladatelský dům Grada.

Nakladatel: Grada, 2022, edice: Architekt, 120 str.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: