Šumava je jednou z nejoblíbenějších lokalit naší republiky. Právě jí je určen titul Šumava známá i neznámá, která nabízí řadu inspirace a tipů. Turistické trasy, vyhlášená centra, ale také pověsti nebo vzpomínky a pocity z cest.

Po knize Brdy známé i neznámé (Knižní klub – Universum, 2016) se autoři Petr David a Vladimír Soukup pustili do dalšího romantického a tajemného regionu, kterým je Šumava.

Knihu rozdělili podle oblastí:

 • Nýrsko a okolí,
 • Železnorudsko,
 • Prášilsko,
 • Kašperskohorsko,
 • Šumavské pláně,
 • Stašsko,
 • Vimpersko,
 • Prachaticko,
 • Volarsko,
 • Lipensko – levý břeh,
 • Lipensko – pravý břeh,
 • Vyšebrodsko.

Co v knize chybí, jsou třeba Klatovy nebo Sušice.

Kapitoly lákají na přírodu, historii i tajemno

V každé kapitole je několik zajímavých témat, která se týkají tohoto regionu, včetně různých odkazů na historii nebo vyprávění o různých firmách, lidech, prostředí.

Autoři knihy Šumava známá i neznámá vypráví o známých přírodních lokalitách (Boubínský prales, Černé a Čertovo jezero, Tříjezerní slať, Prášilské jezero, Plešné jezero), tedy o místech oblíbených už dávno i o těch znovuobjevených v posledních letech. Samozřejmě se člověk prostřednictvím knihy podívá i do oblíbených turistických center jako jsou Kašperské Hory, Prachatice, Vimperk, Lipno. Autoři nám přibližují místa, kde kdysi žili lidé a nyní jsou opuštěná – zaniklé osady, vesnice. A nesmíme zapomínat ani na fakt, že část Šumavy byla pohraničním pásmem a byla velmi přísně střežená. Dnes jsou tato místa otevřená a my můžeme lapat jejich krásu.

Nechybí ani vyprávění o oblastech, která nejsou tak známá jako je Milešický prales. Dozvíte se o historii některých míst – třeba bývalá hájovna v Březníku, o technických dílech (třeba známý Schwarzenberský kanál). Zjistíte, kde se říká Na Spravedlnosti a že tu byl sklad chleba a šibenice, která měla varovat nenechavé ruce. Stranou nezůstává ani čtení o originální architektuře jako jsou volarské domy, ale také o krásných kostelech a klášterech. Stavební zajímavostí je třeba i Klášterský viadukt.

Sem tam na čtenáře vykoukne nějaká ta tajemná pověst nebo pověra, například z ještě tajemnějších slatí nebo plání, ale také ze hřbitova. Autoři putují i po stopách Karla Klostermanna.

Praktické přehledy a tipy

Na závěr knihy Šumava známá i neznámá (Knižní klub – Universum, 2017) čtenář najde tipy na nejkrásnější výlety, přehled značených turistických tras všech 4 barev, včetně kilometráže a seznam naučných stezek. A také se v krátkosti dozvíte o počátcích turistiky na Šumavě.

Sice se nemá jednat o klasického průvodce, proto tu také chybí mapy (až na jednu úvodní z celého regionu), ale stále při čtení člověk dostává chuť vzít nohy na ramena, přibalit knihu a vydat se na dovolenou na Šumavu.
Jen škoda, že některé z nádherných fotografií včetně obálky jsou trochu přebarvené, takže získaly nepřirozeně ostrý odstín. Pohledy, které nabízejí, jsou velmi inspirativní a přesně dokumentují tu neskutečnou krásu, která nás vždy na Šumavě přitahuje.

Jinak má kniha dobré grafické zpracování, dobře se v ní orientuje.

I pokud jezdíte na Šumavu často, nejspíš v knize najdete řadu zajímavých informací, které vám oblíbenou lokalitu ještě více přiblíží. Při příští cestě na Šumavu určitě budete mít o společníka navíc – v podobě této knihy. Čtení v reálném prostředí je ještě mnohem zajímavější. Během doby, kdy nebudete moci cestovat, zase titul vyvolá vzpomínky na krásná a tajemná místa, kterých je v tomto regionu nespočet.

Pošlete článek dál: