Open House Praha letos využívá významného výročí a pokračuje v otevírání architektonicky významných budov z první republiky. V neděli 30. září 2018 se na celý den (10.00-18.00 hodin) pro veřejnost otevře Tyršův dům na Malé Straně.

Budova Tyršův dům pochází z let 1921–1925 a byla postavena jako sídlo Československé obce sokolské.

„Sluneční lázně na střeše, nejstarší bazén v Praze nebo běžecká dráha u Čertovky – Tyršův dům se ve své době mohl pyšnit tím nejlepším zázemím pro sportovní a tělovýchovnou činnost,” říká Andrea Šenkyříková, ředitelka organizace Open House Praha a dodává: „Jedná se o areál, který je dokonalým příkladem vysoké úrovně české architektury období první republiky.”

Michnův palác, vpravo přístavba Františka Krásného, foto: Open House Praha / Leona Telínová

Každou celou hodinu budou probíhat komentované prohlídky se návštěvníci dozví více o historickém osudu této budovy a za dobrého počasí vystoupají až na jeho střechu, kde se nacházely pověstné sluneční lázně. Odtud je možno pozorovat neobyčejné výhledy na Prahu.

Tyršův dům je také znám jako Palác Michny z Vacínova nebo Michnův palác. Jeho reprezentativní prostory budou volně přístupné.

Vstup na prohlídky je zdarma a není nutná předchozí rezervace. Doprovodný program čeká i na děti, které se mohou společně s rodiči v 15.00 hodin zúčastnit speciální interaktivní komentované prohlídky.

Tyršův dům se znovu otevře 28. října

Celý komplex Tyršova domu se spolu s dalšími osmi budovami a prostory otevře ještě jednou 28. října 2018, v den oslav výročí založení republiky.

Datum a čas zpřístupnění: neděle 30. září, neděle 28. října 10.00–18.00 hodin
Adresa: Újezd 450/40, Praha 1-Malá Strana, vchod hlavní branou z ulice Újezd
Datace: 1921–1925 (rekonstrukce Michnova paláce a stavba Tyršova domu)
Architekt: František Krásný (rekonstrukce a dostavba)
Forma zpřístupnění: volně (vybrané prostory Michnova paláce) / skupiny dle kapacity prohlídky v každou celou hodinu (Tyršův dům)
Přístupnost: bariérový
Zpřístupněné prostory: Michnův palác – Rytířský a Mramorový sál, schodiště / Tyršův dům – vybrané prostory, střecha (v případě dobrého počasí)

Historie sídla Michnů

Vyloženě z ruin českoslovenští vlastenci vybudovali někdejší reprezentativní sídlo Michnů z Vacínova na pražském Újezdě. Zničený barokní komplex prodalo hlavní město Praha v roce 1921 Československé obci sokolské. Ta vypsala architektonickou soutěž na jeho rekonstrukci a dostavbu. Zvítězil český architekt František Krásný, žák Otto Wagnera a představitel secesního proudu v architektuře. Citlivě zrestauroval historický palác, ale především se zasloužil o dostavbu nového objektu s velkou tělocvičnou zdobenou reliéfy se sokolskou tematikou. V nově přistavěné části se nacházela také kuchyně, jídelna, výstavní síň, ubytovací prostory a ve sklepních prostorách byl vybudován 20 metrů dlouhý plavecký bazén, který je v Praze nejstarší. Původní zahrada a dvůr pak byly změněny na lehkoatletické cvičiště.

Areál byl pojmenován po spoluzakladateli Sokola Miroslavu Tyršovi a slavnostního otevření se v květnu 1925 zúčastnil i prezident T. G. Masaryk. Více o historii Tyršova domu se můžete dozvědět na blogu Open House Praha.

Zdroj: TZ Open House Praha

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: