To se takhle uprostřed nejhorší hospodářské krize, jaká kdy Ameriku zasáhla, rozjede náklaďáček z jednoho konce Států na druhý – a veze žirafy. Opravdické živé africké žirafy, jaké do té doby na vlastní oči skoro nikdo neviděl. Píše se rok 1938 a Amerika je zbídačená chudobou, ale pohled na živoucí zázrak vznešených zvířat povzbuzuje lidi, kamkoli přijedou. Žirafy se stávají miláčky davů a jejich cestu v novinách sledují statisíce čtenářů.

A ten příběh se skutečně stal. Novinové titulky si sice víc všímají toho, že „to jsou ty žirafy, co přežily hurikán“ (skrz který jejich parník dokázal najít cestu) autorku však víc nadchla představa originálního road tripu, její fantazie se nad hromadou archivních výstřižků rozjela naplno. A s pomocí vymyšleného osiřelého kluka, děvčete s foťákem a starého ošetřovatele (který jediný z party má reálný základ) vykresluje Ameriku, jakou už si dnes nikdo nepamatuje, se vším dobrým a zlým. Tulácké tábory, motely pro barevné, pochybné zákony o manželkách i zpívající kočovné kongregace…

Příběh připomíná volné pokračování Steinbeckových Hroznů hněvu: hospodářská krize vrcholí, po celé Americe cestují ožebračení zemědělci, kteří přišli o všechno. A většina se snaží dostat do Kalifornie, s vidinou pečených holubů a peněz na stromě. Osiřelý kluk z Texasu Woody na tom není jinak. Když se dozví, že nádherné žirafy do Kalifornie míří, dojde mu, že když se jich bude držet, možná tenhle rok i přežije. Jak se ale dostane ke zvířatům blíž, začíná víc chápat svět kolem sebe. Poprvé vidí černochy i ženu v kalhotách, poprvé cítí, že někam patří.

Připouštím, že jsem čekala víc žiraf a míň Woodyho a historie, ale když už, tak jsem začala tomu zničenému klukovi držet palce. Hlad a zoufalství ho dohnali až na samou hranici lidskosti, ale cesta se Starochem a žirafami pro něj znamenala víc než jen šanci dostat se z bídy. Ukázala mu, že dokáže být lepším člověkem právě díky němým tvorům.

Dobrodružná cesta napříč Amerikou je příběhem o naději a malých zázracích s velkým dopadem.

Originál: West with Giraffes, 2021, překlad: Petr Kotouš, vydal: Cosmopolis, 2022, 382 stran

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: