23. května byl slavnostně otevřen obnovený Novogotický templ v parku zámku Krásný Dvůr. První novogotická architektura na českém území je také nejstarší rozhlednou ve střední Evropě. Nyní ji můžete navštívit i vy.

Novogotický templ v Krásném Dvoře, foto: NPÚ

Slavnostní otevření Novogotického templu proběhlo 23. května 2017 za přítomnosti velvyslankyně Norského království v České republice Siri Ellen Sletner, generální ředitelky Národního památkového ústavu Nadi Goryczkové a řady dalších čestných hostů. Po 3 letech stavebních a restaurátorských prací se Novogotický templ otevřel návštěvníkům. Obnova Novogotického templu v zámeckém parku v Krásném Dvoře byla financována z Finančního mechanismu Evropského hospodářského prostoru (EHP).

Novogotický templ s pískovcovou sochou

Výstavba templu začala roku 1793, nyní se navrátila jeho původní podoba. V interiéru probíhá výstava Krajinářské parky a zahrady a restaurována byla i pískovcová socha polního maršála Karla Filipa Schwarzenberga, vítěze nad Napoleonem v bitvě u Lipska, z roku 1847.

Součástí projektu obnovy jsou také vzdělávací programy a aktivity pro děti a mládež, od předškoláků až po studenty středních škol, se zvláštním modulem pro klienty sociálních zařízení. Cenná památka byla dlouho kvůli havarijnímu stavu pro veřejnost uzavřena.

Na návštěvu vyhlídky po rezervaci výstupu

Otevírací doba pro veřejnost je v červnu denně (kromě pondělí) v čase 9–16, vyhlídka 9–15:15. Rezervace výstupu na rozhlednu: rezervace.templ@npu.cz, +420 778 757 607. Z bezpečnostních důvodů je vstup na vyhlídku po skupinách o 12 lidech na 45 minut. Za špatného počasí je výstup na rozhlednu uzavřen. Aktuální informace návštěvníci naleznou na webu zámku Krásný Dvůr.

Pískovcová socha polního maršála Karla Filipa Schwarzenberga, foto: NPÚ
Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: