9. ročník soutěže „Nejkrásnější nádraží České republiky 2015“ byl slavnostně vyhlášen ve středu 11. 11. 2015 v 11 hodin.

novy_jicin_mesto_belka_1.NovýJičínměstokvartetoBělka
Nový Jičín město, foto: Ing. Jaroslav Bělka

Cestujete vlakem? Pak velmi dobře víte, že nádraží mají různou úroveň. Ta krásně upravená umocňují magickou atmosféru železnice. Soutěž o nejkrásnější nádraží dává další důvod, jak pozvednout jejich atraktivitu.

Po loňském vítězi, nádraží Brno-Chrlice, nastupuje na trůn – nádraží Nový Jičín město. Utkalo se s dalšími 9 finalisty a zvítězilo s celkovým počtem 1.120 hlasů. Velkým konkurentem bylo nádraží v Jablonném v Podještědí s 992 hlasy.

Další místa se neudělují. Všichni finalisté si však zaslouží velké uznání, stejně jako týmy pečující o další vlídná nádraží, která do finále nepostoupila. Další letošní finalisté: Černý Kříž, Čermná nad Orlicí, Jedlová, Jeseník, Kunžak-Lomy, Nové Město na Moravě, Poděbrady a Silůvky.
V  9. ročníku přišlo celkem 3.374 platných hlasů. Kromě hlavních cen přidělili organizátoři titul Pohádkové nádraží mininádražíčku Kateřina v Karlovarském kraji, které je turistickou atrakcí a ukázkou dopravy v hlubinných dolech, a nádraží Lašovice v kraji Středočeském, a zvláštní ocenění za příkladné využití části objektu stanici Nižbor.

Jablonné v Podještědí, foto: Petr Krissak
Jablonné v Podještědí, foto: Petr Krissak

„Těší nás dopady projektu – pozvání do Senátu dávají páni ředitelé jako odměnu zaměstnancům, nominace jsou podnětem k dlouho odkládaným opravám a zabraňují zamýšleným demolicím… Tato mimořádná akce je takto životaschopná díky podpoře vlastníků a správců železnice a též široké veřejnosti, která projevuje aktivní zájem o stav našich nádraží a má velkou snahu podpořit zásadní zlepšení jejich stavu“, říká Drahomíra Kolmanová, ředitelka Asociace Entente Florale CZ a hlavní organizátorka celého projektu.

Soutěž probíhá pod záštitou stálé komise Senátu pro rozvoj venkova a ministra dopravy Dana Ťoka. Pořádá ji Asociace Entente Florale CZ – Souznění ve spolupráci s ŽelPage, Plzeňskou dráhou a Mikroregionem Konstantinolázeňsko. Spolupracují Správa železniční dopravní cesty, s.o., České dráhy, a.s., a další.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: