Doksy jsou oblíbeným výletním cílem všech věkových kategorií. Ty menší láká oblast, kterou tak dobře znají z populárního Čtyřlístku, ty starší zase nádherné prostředí známého turistického centra na břehu Máchova jezera. Najdete tu upravené pláže, ale také historické centrum s roubenými stavbami a dokonce i renesanční zámek s parkem. Opomenout nejde ani nedaleký hrad Bezděz. To je ale pouze zlomek toho, co můžete v regionu podniknout.

machovo-jezero
Procházka podél Máchova jezera je krásná kdykoliv v roce

Doksy a Staré Splavy patří mezi nejvyhledávanější rekreační oblasti u nás. O velký rozvoj se postaral císař Karel IV. Poskytl totiž Doksům významná městská privilegia a v r. 1367 nechal založit Velký rybník, který dnes známe jako Máchovo jezero. Náměstí s mariánským sousoším ze 17. století a kostel sv. Bartoloměje z roku 1638 se vzácnou kopií sošky Panny Marie Montserratské, tzv. Černé Madony, tvoří dominanty města. Původně renesanční zámek se nachází nedaleko náměstí a je bohužel veřejnosti nepřístupný. Kam ale můžete zavítat, je muzeum Karla Hynka Máchy, které je situováno do tzv. Hospitálku, nejstaršího domu v Doksech. Původně se jednalo o chudobinec a sirotčinec.

doksy-muzeum-ctyrlistku-01
Muzeum Čtyřlístku je lákadlem pro malé i velké

Na plážích v Doksech i Starých Splavech najdete řadu sportovního vyžití, svézt se můžete i parníky. Na návštěvníky čeká i několik naučných tras jako Swamp (podle místní přírodní památky) na téma ochrany životního prostředí nebo Máchova stezka – naučná stezka pro pěší a cyklisty. Zajímavou možností je i Areál pevných kontrol pro všechny typy sportovců, i ty méně sportovní. Jednotlivé tratě umožní vyzkoušet si orientační sporty.

V Doksech se ale zabaví i ti nejmenší. Ať už je to třeba při Putování za lesními pověstmi nebo při návštěvě Muzea Čtyřlístku. Bez toho by se samozřejmě město, které se stalo inspirací pro situování oblíbeného komiksu s Pinďou, Bobíkem, Myšpulínem a Fifinkou, neobešlo. Kromě toho se můžete vydat na Naučnou stezku se Čtyřlístkem okolo Blaťáku. Žlutá turistická trasa vede zhruba 15 km okolo Máchova jezera. V létě si ji můžete zkrátit cestou lodí nebo výletním vláčkem.

Bezděz

bezdez
Cesta na Bezděz je strmá, zato krásná

Při výletu do Doks určitě se nezapomeňte vydat dál k hradu Bezděz. K jeho návštěvě je kvůli prudkému stoupání nutný sportovní výkon. Odměnou pak bude kouzelný výhled do kraje z 34m Velké věže. Můžete si udělat i pěší 7km výlet po takzvané Máchově cestě Z Doks na Bezděz.

Jeden z nejzajímavějších českých hradů se dochoval v původní podobě, nebyl přestaven. Založil ho roku 1264 Přemysl Otakar II. Dalším mezníkem byl rok 1279, kdy byl na Bezdězu uvězněn Václav II. s matkou, královnou Kunhutou. V roce 1661 tu byl zřízen klášter montserratských benediktýnů, zrušen reformou císaře Josefa II. roku 1785. V letech 1831–1836 se stal Bezděz inspirací Karla Hynka Máchy pro jeho Máj.
Hrad si můžete prohlédnout sami nebo s průvodcem (zhruba hodinu). Obdivovat můžete i vzácnou raně gotickou hradní kapli a po cestě na Bezděz i samozřejmě křížovou cestu, lemovanou několika kapličkami.

Aktuálně

02.-06.07. Pět dní ve středověku na hradě Bezděz
09.07.-10.07. Bezdězské pověsti vyprávějí průvodci v kostýmech
16.07.-17.07. Rytířský turnaj na hradě Bezděz
2.9.-3.9. Letní kulturní festival České hrady.cz
Podívejte se na další plánované akce: www.hrad-bezdez.eu/cs/akce

Kam dále?

Pokud se vám nechce šplhat na Bezděz, což by byla škoda, můžete si prohlédnout ještě nedávno nepřístupné Polomené hory s Hradčanskými stěnami s bizarními skalními útvary a třeba také Břehyňský rybník nebo Braniborskou Jeskyni.

Když se přece jen vydáte na Bezděz, stavte se i v muzeu v Bělé pod Bezdězem, které se nachází v reprezentativních prostorách bělského raně barokního zámku s unikátními dřevěnými kolorovanými záklopovými stropy.

Dalším cílem se může stát tajemný hrad Houska, opředený řadou pověstí.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: