Rádi byste si z letošní dovolené přivezli fotky a videa také z ptačí perspektivy? Nemusíte se hned vydat na cestu horkovzdušným balonem, úplně postačí, když si vezmete na pomoc dron s kamerou, který pro vás dechberoucí záběry zajistí.

Florencie z dronu

Jak vybrat dron

Zaujaly vás fotky a videa z dronu a toužíte po podobných záběrech? Pokud dron ještě nevlastníte, musíte si v první řadě ujasnit, kde chcete bezpilotní letoun používat, jaký je váš rozpočet a jaký bude účel focení z dronu. Pro cestování se hodí především mini drony, které nezaberou příliš místa. Malé drony zaujmou také nižší pořizovací cenou. Dron si ale nemusíte nutně kupovat. V dnešní době již funguje i celá řada půjčoven dronů, kde si můžete vyzkoušet více typů bezpilotních letounů, a pak si pořídit ten, který vám nejvíce vyhovuje. V ceně zapůjčení bývá zpravidla zahrnuto i základní školení pro létání s dronem.

Potřebné informace o létání s dronem najdete na internetu. Ne každý ale chce trávit volný čas u počítače nebo displeje telefonu. V takovém případě můžete navštívit leteckou školu pro drony. Zde se za několik hodin dozvíte vše o tom, jak ovládat dron. Ujasníte si základní manévry během vzlétání a přistávání a zjistíte, jak postupovat při ztrátě signálu. Jestliže létání s dronem propadnete, můžete si udělat také rekvalifikační kurz pro pilota dronu a natáčením z ptačí perspektivy se v budoucnu i živit.

Přeprava dronů a pojištění

Chystáte se na dovolenou letadlem? V tom případě nezapomeňte včas zkontrolovat, zda a za jakých podmínek umožňuje letecká společnost přepravovat drony. Častým problémem je překročení váhového nebo rozměrového limitu. Již při balení také počítejte s tím, že baterii budete pravděpodobně muset uložit do příručního zavazadla. Problémům s balením se částečně vyhnete v případě, že cestujete na dovolenou autem nebo autobusem.

Předtím, než vypustíte svého nového parťáka do vzduchu, také stojí za zvážení pojištění dronu. To sice pro hobby létání není podmínkou, ale vaše peněženka vám v případě nepříjemné kolize určitě poděkuje.

Létání s dronem má svá pravidla

Pilot musí sebe a dron povinně zaregistrovat, při létání ale musíte dodržovat i další pravidla. Pokud se chystáte vzlétnout na území České republiky a v létání s bezpilotním letounem nejste žádným nováčkem, česká pravidla pro létání s drony určitě dobře znáte. Jiná nařízení ale mohou platit v zahraničí, kde plánujete dron pro cestování vypustit do vzduchu. Od roku 2021 platí jednotná legislativa pro celou EU a aktuální evropská pravidla pro létání s drony a odkazy na letové mapy najdete na oficiálních webových stránkách EU věnovaným bezpilotním letounům. Pravidla pro celý svět podle jednotlivých zemí najdete např. na droneregulations.info. Před cestou mimo Evropu si předem zjistěte, za jakých podmínek a kde přesně můžete s dronem vzlétnout. Vyhnete se tak tučné pokutě i dalším nepříjemnostem.

Chorvatsko z dronu

Focení dronem: Jak postupovat

Před vzlétnutím nezapomeňte zkontrolovat předpověď počasí. V opačném případě se může snadno stát, že budete několik desítek minut hledat vhodné místo pro zahájení letu a focení vám nakonec zkazí nečekaná bouřka nebo silný vítr. Pečlivá příprava se zkrátka vždy vyplatí. Proto také věnujte chvilku kontrole batohu a ověřte si, že vám nechybí paměťová karta, náhradní baterie, případně také nabíječka. S vybitým dronem nebo bez paměťové karty totiž kvalitní záběry z dovolené zaručeně nepořídíte.

V batohu máte vše, co potřebujete a počasí vám vyšlo na jedničku? V tom případě můžete konečně přistoupit k samotnému focení. Na internetu najdete mnoho fotek z dronů a můžete se tak inspirovat pro vlastní tvorbu. Úchvatné záběry z dovolené získáte zejména při východu, nebo naopak před západem slunce (tzv. Golden Hour). Sluneční paprsky se postarají o čarovné nasvícení záběrů. Velkou výhodou ranního focení je také minimum lidí v okolí.

Pokud jste až do teď dokumentovali dovolené pouze prostřednictvím mobilního telefonu, zjistěte si více o základních pravidlech fotografování. Na internetu najdete celou řadu článků a vzdělávacích videí o správném nastavení ISO, kompozice a clony v závislosti na denní hodině a místu focení. Zároveň ale není povinné nastavovat všechny parametry focení ručně, k dispozici máte také přednastavené režimy.

Mějte na paměti, že natáčení dronem by mělo být především zábavné. Natáčejte z různých úhlů, vyzkoušejte zpomalení videa i další vychytávky. Dejte zkrátka volný průchod své fantazii a z dovolené si zaručeně odvezete nezapomenutelné vzpomínky.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: