Akné sice není ani zdaleka tak vážné jako jiné kožní nemoci, ale přesto jde o velmi nepříjemný problém, který postihuje značnou část populace (dle statistik se projeví až u 95 % lidí). Nejenže může být nepříjemné z estetického hlediska, navíc může mít negativní dopad na sebevědomí a psychické zdraví. V následujících řádcích se zaměříme na nejčastější příčiny tvorby pupínků a na to, jaké jsou nejlepší způsoby, jak docílit čisté pleti.

Příčiny akné – proč vzniká?

K projevům akné dochází, když se póry v kůži ucpou mazem či odumřelými kožními buňkami, nebo když se do nich dostanou bakterie. Mezi příčiny patří různé faktory – obvykle se jedná o hormonální změny během dospívání, genetiku, špatné stravovací návyky, stres a nedostatečnou hygienu. Většina lidí si myslí, že akné postihuje pouze teenagery, ale ve skutečnosti se s ním často potýkají i dospělí.

Příčiny a léčba akné jsou naštěstí probádané – budete-li dodržovat následující doporučení, vaše pleť se brzy zlepší.

Jak probíhá léčba akné?

Existuje mnoho způsobů, jak se akné efektivně zbavit, nicméně ne všechny jsou účinné pro každého. Mezi běžné metody boje proti pupínkům patří následující doporučení:

a) Udržujte svou kůži čistou

Důvodem, proč je důležité udržovat pokožku čistou, je prevence ucpávání pórů. Odborníci doporučují mýt obličej dvakrát denně a používat jemné čisticí prostředky, které pleť nedráždí. Na obličej si zbytečně nesahejte, abyste na pleť zbytečně nepřenášeli bakterie.

b) Používejte vhodné kosmetické přípravky

Kvalita kosmetických přípravků je pro majitele problematické pleti naprosto zásadní. Používejte produkty určené pro aknózní pokožku bez obsahu olejů a dalších látek, které by mohly přispívat ke zhoršení stavu kůže.

c) Upravte své stravovací návyky

Změna stravy může v léčbě akné pomoct více, než možná tušíte. Omezte příjem cukru, tuku a jednoduchých sacharidů. Do jídelníčku naopak zařaďte více zeleniny a ovoce, celozrnné produkty a potraviny s vysokým obsahem zinku.

d) Snažte se minimalizovat stres

Stres, a to především ten chronický, může mít vliv na hormonální rovnováhu a způsobit tvorbu pupínků. Hledejte proto způsoby, jak se udržet v dobré náladě. Velmi účinné jsou pohybové relaxační aktivity v podobě jógy, meditace a cvičení.

Navštivte dermatologa

Pokud se vám akné nedaří porazit, objednejte se u dermatologa. Naordinuje vám vhodnou léčbu a poradí další způsoby, jak pečovat o pleť.

Nezapomeňte, že při léčbě akné je důležitá trpělivost. Ačkoliv je přítomnost pupínků znepokojující, snažte se nevzdávat, protože řešení problému může trvat několik týdnů, nebo dokonce měsíců. Díky pravidelné péči o kůži a správným kosmetickým produktům se nakonec dostanete do cíle a opět začnete vyzařovat sebevědomí.

Pošlete článek dál: