Jaká je kniha Kristiana Banga Fosse Smrt jezdí v audi? Nakladatel ji doporučuje pro fanoušky filmu Kurz negativního myšlení a slibuje dávku černého humoru, satiry a smyslu pro grotesku. Čtení titulu často vyvolává rozporuplné pocity. Bude to smích nebo pláč?

smrt-jezdi-v-audiKodaňan Asger je smolař, a to totální. Poté, co zvoral, na co sáhnul, přišel o práci, rodinu, byt atp., šlo jeho žití pěkně z kopce. Z nouze vzal práci asistenta hendikepovaného a zjistil, že někdo na tom je ještě hůř než on. Waldemar má tolik nemocí, že doktoři nechápou, že ještě neumřel, a s Asgerem si docela sednou. Oba jsou depresivní týpci, co vědí, že prázdnota jejich existence je den po dni ubíjí. Nemluvě o předměstí, kde Waldemar žije – chudinské čtvrti plné kriminality, emigrantů, beznaděje… Jediným únikem je odjet z Dánska někam daleko. Co takhle k marockému léčiteli, který by mohl Waldemara zbavit nemocí?

Na obálce tvrdili, že tahle kniha je vtipná. Tak jsem čekala, kdy začnou sršet ty vtipy. Až později mi došlo, že Dánové musí mít velmi zvláštní smysl pro humor, protože v téhle knize se skrýval maximálně tak v absurdnosti mizerného života. Absurdní byl Waldemarův nápad jet do Maroka, absurdní byl způsob, jakým získali peníze na cestu. Celé to road-movie bylo totálně absurdní a spodem probublávala ostrá sociální kritika, jak už to Skandinávci umějí. Kritika společnosti, konzumního života, byrokracie, turismu, na co si jen vzpomenete. Nepochybuji, že hlavně proto se kniha líbila porotě, která jí přiřkla jakési evropské literární ocenění.

Ale že ji někdo označil za „to nejzábavnější, co bylo v posledních letech dánsky napsáno“ to je opravdu děsivé. Asi vážně nerozumím dánské mentalitě, protože pro mne je Smrt jezdí v Audi jedna z nejdepresivnějších knih, na které není vůbec nic k smíchu. Ano, budu muset na postavy nějaký čas myslet, pokoušet se pochopit symboliku a takové ty věci, ale považovat ji za vrchol komiky? Ti Dánové jsou vážně divní…
Originál: Døden kører Audi, 2012
Překlad: Jana Pavlisová
Vydal: Barrister & Principal, 2015
159 stran

 

 

 

Pošlete článek dál: