Plísně v bytě často neřešíme, přitom ohrožují naše zdraví. Dráždivý kašel, slzení očí a někdy i další alergické reakce ukazují, že k vám zavítal neznámý host – pokud jste si ho už nevšimli za tou poličkou na zdi. Zamezte šíření plísní hned v počátku. Poradíme vám, jak na to.

Ihned zničte první projevy plísně

Zaútočte jedlou sodou. Odstraní její zárodky, zamezí šíření a nepříjemnému zápachu. Pokud máte vytipovaná místa, kde se objevuje, použijte jedlou sodu i jako prevenci. Smíchejte ji s vodou v poměru 1:1. Vzniklou pastu naneste na problematická místa a počkejte, než zaschne. Potom ji vydrhněte kartáčem a místo omyjte hadříkem.

Dobře fungují také koncentrované dezinfekční prostředky. Podle návodu je nanesete na postižená místa a za mokra plíseň odstraníte špachtlí. Tento postup ideálně ještě jednou či dvakrát opakujte.

Dodržujte několik zásad a plíseň se ani neobjeví

Plísně jste se zbavili, ale nenaznačila vám něco? V místnosti se drží evidentně přebytečná vlhkost. Zaměřte se právě na ni a řešte příčinu problému. Pokud odstraníte plíseň, ale nebudete dlouhodobě řešit přebytečnou vlhkost, nežádoucí tmavé skvrny se vrátí.

Představte si to, stará netěsnící okna jste vyměnili za nová dřevěná či plastová okna. Užíváte si výhody, jako třeba úsporu za teplo, ale vynikající těsnící vlastnosti s sebou přináší i nevítanou plíseň.

Několik jednoduchých zásad proti plísni:

  • Pravidelně větrejte – v letních měsících často a delší dobu, v těch zimních několikrát denně intenzivně alespoň po dobu 5 minut.
  • V místnostech bez oken větrejte pomocí větráku nebo digestoře.
  • Při rosení květin si pohlídejte, aby kapky vody nedosáhly na stěny nebo dřevěný nábytek.
  • Zkontrolujte vzdálenost nábytku od stěn – měl by stát alespoň 5 až 10 cm od zdi, aby za ním lépe cirkuloval vzduch.

Pokud se výskyt plísní opakuje, zavolejte odborníkovi. Na vině může být chyba v konstrukci domu – vlhké zdi nebo třeba chybějící zateplení.

Autorem článku je Pavla Melenová

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: