Pračka je dnes již nedílnou součástí téměř každé domácnosti a jen málokdo si bez ní dokáže život představit. Plánujete, že si pořídíte novou pračku a nevíte, na jaké parametry se při jejím výběru zaměřit? V tomto článku se dozvíte, čím se při výběru pračky řídit.

Zvolit vrchní nebo přední plnění pračky?

První otázkou, kterou byste si měli před nákupem pračky zodpovědět, je, zda chcete předem nebo vrchem plněnou pračku. Předem plněné pračky i pračky vrchem plněné přináší svá pro a proti. Pojďme si tedy přiblížit největší výhody obou variant, ať se vám lépe rozhoduje.

Výhody předního plnění praček

Předem plněné pračky jsou nejčastější volbou, jejich výhodou je jejich velká variabilita, která jde ruku v ruce s bohatým výběrem, a také snadný přesun prádla z bubnu do koše, velká kapacita bubnu na prádlo a v neposlední řadě lepší stabilita.

Výhody vrchního plnění praček

I s vrchním plněním praček je spojena řada výhod. Jednou z největších předností je, že takto řešené pračky nepotřebují žádné místo nutné k otevírání dvířek, a jsou tak vhodné i do garsonek nebo malých bytů. Tyto pračky často vyhovují i seniorům, protože se pro prádlo nemusejí ohýbat a je možné je obestavět, a využít tak prostor na maximum.

Pračky s vrchním i spodním plněním v mnoha variantách naleznete v nabídce společnosti ETD Elektro Trhové Dušníky.

Hlučnost pračky

Zvláště v malých bytech, kde nemáte pračku oddělenou od obytného prostoru několika dveřmi, byste se měli zaměřit také na hlučnost pračky. Za velmi tichou pračku se považují pračky s hodnotou do 50 dB.

Zaměřeno na spotřebu

Dalším ze zásadních parametrů při výběru pračky je spotřeba energie. Rozdíly ve spotřebě elektrické energie se totiž mohou během provozu pračky pohybovat v řádech tisíců korun. Vzhledem k vysokým cenám energie je proto dobré vzít při výběru v potaz energetickou třídu a zvolit co nejúspornější pračku nebo pračku se sušičkou. Nejúspornější pračky dnes nesou označení A a ty nejméně úsporné označení G. Kromě spotřeby energie vezměte v potaz také spotřebu vody.

Programy

V neposlední řadě se řiďte i tím, jaké programy pračky nabízejí. Programy u nejlevnějších praček je nutné nastavovat ručně, přičemž se jedním voličem nastavuje program, dalším teplota a dalším otáčky. Dražší modely však nabízejí digitální ovládání a řadu programů, u některých praček například najdete program na praní hraček nebo program pro alergiky.

Dobrý TIP 1: Pračka AEG L6FLG68SC

Jednou z praček, která vás zaručeně nezklame, je předem plněná pračka AEG L6FLG68SC, která sama přizpůsobí délku programu i spotřebu vody a energie množství prádla, které do ní vložíte. Tato pračka s LCD displejem nabízí řadu programů včetně programu na hedvábí.

Dobrý TIP 2: Pračka AEG LTX6G261C

Pokud hledáte kvalitní pračku s vrchním plněním, neměla by vaší pozornosti uniknout pračka AEG LTX6G261C, která opět váží prádlo a na základě váhy navolí program. Pračka má promyšlený systém snadného otevírání a slibuje úsporu energie i vody.

Další výhody praček AEG a další užitečné rady pro výběr správné pračky naleznete zde.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: