Může se to zdát paradoxní: v naší zemi dokážeme zachránit díky skvělé zdravotnické péči lidi s fatálními diagnózami, na druhé straně se potýkáme s řadou civilizačních nemocí, které si naše populace zhoršuje, často vyvolá sama svým chováním.

Víte, že celá třetina 65letých mužů cítí omezení v běžných každodenních aktivitách kvůli zdravotním handicapům? Že průměrný Čech žije až 20 let svého života s nějakou formou nemoci, zatímco například Švéd pouze 3 roky? Střední délka dožití se v ČR pohybuje na úrovni vyspělých západních zemí, ale díky pandemii covidu a našemu macešskému chování k vlastnímu organismu, se začala po desetiletích otáčet směrem dolů.

Zdroj: Freepik

Cukrovka, obezita, cholesterol

Řada takzvaných chronických či civilizačních nemocí má dědičný základ a téměř všechny se dají velmi dobře regulovat (zpomalit, někdy úplně zastavit) životním stylem. Hýbat se, změnit jídelníček, nekouřit a nekonzumovat alkohol, to jsou stavební kameny zdravějšího života. A pomoci ohlídat pacienty, aby prodloužili dobu, než se nemoc objeví, případně ji úplně zastavili či drželi pod kontrolou, mohou praktičtí lékaři. Mají mocný nástroj: dlouhodobé sledování svých pacientů, znalost rodinné anamnézy, aktuální zdravotní stav svých klientů a pravidelné preventivní prohlídky. Na ty mají všichni dospělí od 18 let nárok jednou za dva roky a jsou hrazeny ze státního zdravotního pojištění. Při nich se na základě krevního testu dá odhalit počínající či již rozvinuté onemocnění – cukrovka, vysoký cholesterol… Praktický lékař při každé preventivní prohlídce pacientovi kontroluje i krevní tlak, činnost srdce a může odhalit včas rizika kardiovaskulárních nemocí, které se staly v ČR nejčastější příčinou úmrtí.

Covid situaci pouze vyhrotil

Nedostatek pohybu, nadměrná konzumace alkoholu, kouření a obezita zhoršují kvalitu života Čechů léta a pandemická doba ukázala, že vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, cukrovka, obezita nebo kardiovaskulární nemoci výrazně komplikují schopnost organismu se bránit nemocem jako byl třeba Covid-19. Průběh tohoto vorového onemocnění snášeli pacienti s dalším onemocněním daleko hůř, s většími rizika a následky. Úkolem praktickým lékařů proto je snažit se přesvědčit své pacienty, aby změnili životní styl. Je dokázáno, že stačí 150 minut pohybu týdně, aby se stav organismu výrazně lepšil. Posílí se činnost srdce, kapacita plic, okysličí se organismus, sníží tělesná hmotnost a zlepší nejen fyzička, ale i psychická pohoda.

Důvěra může pomoci

Síla praktických lékařů je v tom, že svou klientelu znají léta, při kontrolách s pacienty řeší nejen zdravotní problémy a lidé svým praktikům většinou důvěřují. Dají se snadněji přesvědčit k návštěvě specialisty, pokud má jejich lékař podezření na nějakou závažnější nemoc. A dobrá zpráva pro nemocné: po stanovení jasné diagnózy, ať kardiovaskulární nemoci, diabetu či jiného onemocnění a zaléčení specialistou, se vrátíte na pravidelné sledování zpět do ordinace svého starého dobrého praktického lékaře.

Komerční článek

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: