Toužíte po zdravém a dlouholetém životě? Tento stav pociťují lidé již po staletí. Jenže jakým způsobem žít, aby toto bylo možné. Neustále pátráme po nejrůznějších receptech na tajnou ingredienci v životním stylu, která nám dlouhý a spokojený život dopřeje. Nedávno vyšel v reedici bestseller Genea Stonea Jak se dožít 100 let – tajemství lidí kteří nejsou nemocní (Jota, 2015). Jakými zázračnými metodami se daří dlouhý život lidem, jejichž příběhy autor vypráví? Pojďme poodhalit jejich tajemství.

jak-se-dozit-100-letAutor knihy se o téma zdraví zajímal především kvůli své práce novináře a nájemného spisovatele, kdy vyzkoušel téměř všechna vyšetření, která moderní medicína a různé léčebné směry nabízejí. Přesto se nestal odolným vůči onemocněním. Pátral po dalších radách, které hledal u lidí, kteří už tento problém vyřešili. Vznikla kniha, kde Gene Stone popisuje příběhy 25 lidí, kteří se z vlastní vůle rozhodli výrazně změnit svůj život, aby mohli lépe žít. Každý nalezl vlastní recept.

Někdo například vyrůstá v takovém prostředí, které ho vychovává pro zdravý život. Slyšeli už jste o „Modrých zónách”? Jedná se o oblasti, ve kterých se lidé dožívají velmi vysokého počtu let. Jedné z těchto lokalit, v části Kostariky žije Ricardo Osorno Fallas. Kouzlo úspěchu tkví v životním stylu těchto lidí. Ať už se jedná o přístup k životu, stravu, dostatek pohybu, absenci stresu atd.

Kniha pokračuje dalšími příběhy, které jsou vždy zakončeny „Sdílejte Tajemství”. Zde autor popisuje, zda je možné se na tuto cestu dát a co pro to případně udělat. Vždy také informuje o tom, co na jednotlivé rady pro dlouhověkost říká věda a historie. Zázračnými přípravky jsou většinou obyčejné věci jako pivovarské kvasnice, česnek, detoxikace, bylinné léky ap. Existují ale také tak trochu hraniční způsoby jako je ponořování si hlavy do peroxidu vodíku.

Celý proces dlouhověkosti tkví především v tom, že je třeba žít v souladu s přírodou a využívat jejích darů. Je třeba si vážit vlastního těla a podle toho s ním nakládat. Častokrát nám totiž říká, co bychom měli udělat a je třeba ho více poslouchat.

Kniha vás nejspíš donutí se zamyslet nad vlastním životem. Co byste mohli udělat lépe, jakou cestou se dát. Díky tomuto titulu poznáte zajímavé lidské osudy a rady, které ale nikdo nevnucuje, pouze ukazuje možnosti. Ostatně i sám autor se některými z příběhů inspiroval a zavedl je do svého života.

Bill Thompson již přes dvacet let neměl ani rýmu a věří tomu, že se tak děje díky koupelím hlavy ve vodě s hrnkem peroxidu vodíku. Právě tento životní trik se ale může stát životu nebezpečným, proto autor na nebezpečí upozorňuje a přidává rady, jak peroxid vodíku používat. V této kapitole autor knihy upozorňuje na další neobvyklá tajemství jako je odstranění neživé tkáně z ran pomocí červů, baňkování nebo urinoterapie (většinou pití vlastní moči nebo vmasírování do pokožky).

jak-se-dozit-100-let-ukazka
Dalším, tak trochu riskantním, je i příběh Patricie Burkeové, která vítězí nad špínou. Nebo lépe řečeno, nebojuje s ní. Minimálně myje ovoce ze zahrady, ruce si myje maximálně třikrát – čtyřikrát za den a na svých častých cestách po světě pije třeba vodu z řek v Jižní Africe. Zajišťuje si tak podle ní potřebnou dávku mikroorganismů.

Většina z příběhů je ovšem pochopitelných a často praktikovaných. V hlavních rolích hraje úlohu strečink, vitamín C, kterému na paty šlape zinek, dále pozitivní přístup nebo běhání. Na vše je ale samozřejmě zapotřebí zdravý lidský úsudek. Stejně je tomu například i u jógy, kdy samotné cvičení je prospěšné, pokud se provádí správně a podle určitých pravidel.

V knize si můžete přečíst i následující velmi prospěšný citát:

Každá lidská bytost je tvůrcem vlastního zdraví nebo nemoci.”
BUDDHA

Kniha je nejen poutavá líčením příběhů, ale také řadou zajímavých tipů, ze kterých si můžete vybrat, jak byste svůj život mohli pozměnit. I když se rozhodnete si svůj životní styl ponechat nezměněný, přinejmenším si rozšíříte obzory, což nikdy není na škodu. Třeba se pro změnu rozhodnete někdy v budoucnu.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: