Francouzský styl života je velice vděčné a lákavé téma. Vzbuzuje pohodovost, po které většina z nás touží. Jedním z titulů na knižním trhu je i užitečná knížka S Madame Chic doma s podtitulem Rodinný život po francouzsku aneb Jak udržet chic sebe i svůj domov (Mladá fronta, 2015). 

s-madame-chic-domaJe plná rad, jak si užívat život a dělat si ho hezčím. Sice se jedná o druhý díl, což ale vůbec nevadí. I pokud jste, stejně jako já, nečetli první díl, směle se můžete začíst a nechat se provést domovem, každodenními rituály, radostmi a potěšeními autorky, aniž by to nějak překáželo ve čtení.

Kniha je rozdělena do dvou částí: U vás doma a Každodenní rutinní činnosti. V první části se dozvíte, jak se motivovat, abyste udrželi pořádek ve své domácnosti včetně návrhů rozvrhů. Buďte pozitivní, to je krok, se kterým jde všechno hned lépe. Pokud máte děti, možná vám plány trochu nabourají, ale takový už je život a pokud si i v tomto případě najdete pozitivní hledisko, hned se budete cítit lépe. Ostatně sama autorka má rodinu. Manželovi, dvěma dcerám a jí dělá společnost pes v domku na předměstí.

Průvodce běžným dnem

Druhá část knihy je zaměřená na radosti, které jsou tolik důležité pro spokojený život. Jennifer se zabývá jednoduchými záležitostmi, s nimiž jsou jednotlivé části dne daleko příjemnější. Vše začíná ranním probuzením a prvními kroky. Budí vás drnčivý budík nebo už si necháváte tohle „nutné zlo” zpříjemnit přívětivou melodií? Zdravíte květiny, stejně jako Jennifer“ nebo spíše míříte ke kávovaru? Autorka vás provede celým dnem a naučí ho vnímat jako příjemnější. Drobné radosti jsou velice důležité i přes jejich zdánlivou jednoduchost. Možná právě proto. Napadlo vás si už ráno vylepšit třeba příjemnou vůní?

s-madame-chic-doma-ukazkaJennifer nevynechá žádný moment, při kterém by nebyla nápomocná. Zjistíte, jak, když vás veškerá péče o domácnost unavuje, jsou důležité jednotlivé motivace. Je třeba si jich užívat, ať už jsou sebemenší. Možná nás překvapí svou intenzitou. S druhým dílem Madame Chic získáte povzbuzení a dodá vám novou sílu.
Načerpáte rady, jak si zorganizovat činnosti při domácích pracích, jak domov uspořádat, ale třeba také jak ho provonět. Nechybí informace, jak pečovat o sebe, psychicky, ale i pomocí kosmetiky a co se týká oblečení. Dostanete i několik tipů na jídlo a pití včetně receptů. Tipy na zajímavé hudební skladby se budou hodit při různých denních příležitostech a zpříjemní všední, někdy i nepříjemné, činnosti. Nakonec zjistíte, že všední den vůbec nemusí být všední.

Jsou rady skutečně převratné?

Možná ne. Vlastně přijdete na to, že většinu věcí už víte, jen si zkrátka tak nějak potřebujete utřídit informace. Třeba vám napomůže i lépe si uspořádat život a dopřeje inspiraci. A navíc. Tahle knížečka se zkrátka příjemně čte. Kouzelně a přívětivě sepsané inspirativní rady se mohou vždy hodit. Určitě si nenechám ujít ani první díl a vrátím se k němu. Přečíst si rady, jak umět žít přímo z Paříže, zní stále velmi lákavě.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: