Pixmac-mobilJedné z mála pozitivních věcí na Evropské unii je snižování cen za volání v zahraničí.

Jenže když roztáhnete křídla a odletíte někam za exotikou, můžete pak při prohlédnutí vyúčtování dostat hodně mrazivou odpověď.

Chystáte se na cesty a budete volat ze zahraničí? Na co byste si tedy měli dát pozor?

Tento měsíc se problematikou zabýval časopis dTest. Podle aktuálního průzkumu, by se za příchozí hovor nemělo platit více než 2,19 Kč, za odchozí 7,50 Kč, SMS 2,50 Kč a cena 1 MB dat nesmí přesáhnout 14,06 Kč.
Tento takzvaný eurotarif má mít automaticky nastaven každý uživatel roamingových služeb, dokud ho sám nezmění a týká se i nového člena EU, Chorvatska. Miloš Borovička z dTestu dále říká: „Během našeho průzkumu jsme objevili jen drobné a spíše formální chyby v cenících. Pokud by operátor přesto místo regulovaného tarifu účtoval vyšší cenu, zákazník má právo vyúčtování reklamovat a požadovat své peníze zpět.“
Na vyřízení reklamace mají operátoři až dva měsíce.
V konkrétních zemích je lepší tarify sledovat, protože můžete třeba ještě i ušetřit.

Mobilní data

Co se týká mobilních dat, „operátor služby zablokuje, pokud vyčerpáme limit blížící se částce 50 eur, více lze účtovat jen s výslovným souhlasem zákazníka,“ říká Miloš Borovička. Mimo EU si ovšem již musíme ohlídat svá volání sami. V exotičtějších destinacích jako třeba Turecko nebo Tunisko požadují operátoři za 1 MB stažených dat i necelých pět set korun. Pak tedy máte možnost buď stahování dat úplně zakázat nebo si předplatit balíček.

Pro srovnání roamingových a datových balíčků si prohlédněte tabulku na stránkách www.dtest.cz/roaming

Podle www.dtest.cz
Foto: www.pixmac.cz

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: