Opět pro vás nabídku zajímavostí a chutných tipů pro nadcházející dny.

Vychutnejte si

ugo_podzimOd 20. září můžete do UGO Freshbarů zavítat na drinky s typicky podzimními ingrediencemi, jako jsou hrušky, brusinky, ostružiny a také dýně.
První nápoj obsahuje „to nejlepší z podzimu“: hrušku, brusinky, banán, kurkumu, med, citron, jablko.
Úplně poprvé v UGO přichystali drink s dýní, doplněný exotickým mangem, pomerančem a jablkem.
Méně hutný nápoj obsahuje lahodnou a osvěžující kombinaci hrušky, ananasu, limetky.
Green smoothie s avokádem, kadeřávkem, ananasem a limetkou bude dalším novým nápojem.
Nejvoňavější kombinací tohoto podzimu bude nejspíše drink ostružiny, borůvky, banán, skořice, jablko a pomeranč.

Začtěte se

a-proto-skacuZajímavým knižním tipem je titul 13letého chlapce, který napsal, jaký je život s autismem.
Život těchto lidí není zcela takový, jak ho známe z filmu Rain Man. Lidé s poruchou autistického spektra mají komplexní a bohatý vnitřní svět, jen se o něj těžko dělí. Naoki Higašida v knize, která se již stihla stát bestsellerem, A proto skáču tento svět přibližuje. Autor celou knihu „napsal“ pomocí ukazování znaků na abecední tabulce. V knize nechybí ani 58 často kladených otázek: Proč nemůžeš být chvíli v klidu? Proč se učíš nazpaměť jízdní řády? Proč odpovídáš na otázku stejnou otázkou? Proč ignoruješ, že na tebe někdo mluví? Proč se každou chvíli někam rozběhneš? Proč skáčeš? „Moje tělo silně reaguje na pocity smutku nebo štěstí. Když se mi něco takového přihodí, je to pokaždé, jako by mě zasáhl blesk – okamžitě celý ztuhnu,“ píše Higašida. „Tím nemyslím, že se přestanu hýbat. Spíš se najednou nedokážu hýbat tak, jak chci. Takže když začnu poskakovat, je to, jako kdybych ze sebe setřásal provazy, které mě svazují. Když skáču, připadám si lehčí. K nebi se při tom tolik upínám možná proto, že se toužím stát ptákem a odletět někam daleko.“
Knihu pro západní svět objevil slavný spisovatel David Mitchell, autor Atlasu mraků, který je sám otcem autistického syna.
Titul A proto skáču vydalo nakladatelství Paseka ve spolupráci s nakladatelstvím Pasparta – sociálním podnikem zaměstnávajícím lidi s poruchou autistického spektra, jehož zřizovatelem je Národní ústav pro autismus (NAUTIS).

Zajímavosti

Pokud máte děti, chcete jim poskytnout vždy to nejlepší, spoustu zábavy. Skvělou možností, jak se v aktivitách dobře orientovat, je komunitní web Ověřenorodiči.cz. Najdete na něm místa vhodná pro rodiny s dětmi, která osobně vyzkoušeli a doporučují jiní rodiče. Restaurace s dětskými koutky, tipy kam vycestovat, kde se s dětmi ubytovat a kde společně zajímavě a kvalitně trávit čas (výlety, hřiště, parky, rodinná centra, interaktivní výstavy, herny, procházky v přírodě…).. Novinkou je i Youtubekanál
„Než jsme měli děti, žili jsme s manželem hodně aktivně. Cestovali jsme, chodili do restaurací, sportovali. Podobný životní styl jsme si chtěli udržet i dál, ale brzy jsme pochopili, že na stejná místa už s dětmi chodit nemůžeme. Ne všude jsou děti vítány a ne všude je to baví. Museli jsme hledat úplně nová místa,“ říká Petra Buzková, která s manželem iniciovala vznik Ověřenorodiči.cz.
„Nechceme být katalog všech omšelých hřišť nebo všech restaurací – sice s dětským koutkem, ale nepříjemnou obsluhou. Chceme sdílet jen to dobré. Protože právě to je nejtěžší najít. Máme zkušenost, že nejvíce se nám s dětmi vždy líbilo právě tam, kam jsme jeli na doporučení někoho známého. Každý po pár letech nashromáždí nějaká svá místa, která by doporučil. Když se o ně podělíme rovnou, ušetříme čas. A toho mají rodiče tradičně nejméně,“ usmívá se Buzková.
Recenzentem se může stát každý rodič, který chce přispět. Stačí vyplnit základní přihlašovací formulář a odevzdat recenze v požadovaném formátu. Recenzenti se řídí napsanými zásadami a jejich práce je redakcí kontrolována. Ne každá recenze se dostane na web. Součástí jsou i informace o jednotlivých recenzentech, včetně fotografie a informací o věku jeho dětí a jejich životním stylu. Snadno si uděláte přehled, kdo má podobný vkus.
Na webu je v současnosti téměř 350 míst. Většina pokrývá Českou republiku, ale jsou tu i recenze velkolepých zábavních parků v Německu, ubytování ve Středomoří nebo tipy jak strávit víkend s dětmi v evropských metropolích.

Výletujeme

Všechny krásy podzimu můžete od 20. září do 2. října poznat na zámku Slatiny. Pozoruhodé květinové vazby a aranže jsou skvělým doplněním přepychově zařízených komnat zámku.

Aristokratickou zábavu v zámeckém parku má připraven na 24. září zámek Sychrov. Knížecí lov na Sychrově přinese instruktáž pro střelbu z luku pro děti i dospělé, ukázky středověké, japonské, indiánské a bojové lukostřelby, i prodejní výstavu nožů a lukostřeleckého vybavení.

Nezapomeňte také na to, že o víkendu se po celé republice budou konat Svatováclavské slavnosti. Například slavnosti v Českém Krumlově budou probíhat od 23. do 28. září. Návštěvníky třeba čeká i Kostýmovaná noční prohlídka města, která je s průvodcem zdarma, je však se zapotřebí registrovat.
25. ročník tradičních Břeclavských svatováclavských slavností se koná od 23. září 2016 15:00 do 25. září 2016 23:00 hodin. Na programu je bohatý kulturní program, jarmark lidových řemesel, taneční zábava.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: