Toulcuv-dvur-Mikulassky-jarmark_2Se začátkem adventu se spustí přímo lavina akcí souvisejících s tímto obdobím. Toulcův dvůr je místo, kde se tradice setkávají s přítomností. Tuto sobotu (29. 11. 2014) od 10:00 do 16:30 tu zahájí advent staročeským Mikulášským jarmarkem.

Pokud si chcete užít kouzelné sváteční atmosféry, nechte se pozvat do vánočně vyzdobeného dvora a barokních stájí, které zaplní řemeslníci a prodejci tradičního zboží, tradiční rukodělné dílničky, pohádky, folklorní hudební vystoupení a kvalitní občerstvení. Můžete se těšit na pečené kaštany, staročesk

Svatý Martin a adventní postavy

Na závěr se dočkáte i příjezdu svatého Martina na bílém koni (přijede v 16:15). To ale nebude vše. Setkáte se i s tajemnými postavami, které se v minulosti pohybovaly v adventu po vsi. S Barborou, Ambrožem, Luckou, Mikulášovou družinou nebo Perchtou.
Bude následovat i společné zpívání koled.

Toulcuv-dvur-Mikulassky-jarmark_1Tradiční mikulášské jarmarky na Toulcově dvoře vás příjemně naladí adventní atmosférou. A co všechno vás tu čeká? Perníkáři, keramika, prodejci vánočních cukrovinek, výrobci vánočních ozdob a betlémů. K zakoupení bude sušené ovoce, oříšky, koření, sýrové a masové speciality nebo celozrnné nebo bezlepkové moučníky a drobné dárky. Všichni bez rozdílu věku mohou zkusit výrobu skleněných figurek, ručně tažených u kahanu.

Doprovodný program

A jaký vás čeká doprovodný program?
Loutkové Kašpárkovo divadlo s klasickými, 70 cm velkými loutkami
Klaunské divadlo Jeníčka a Mařenky a Divadélko Kořínek
Vánoční vystoupení dětí z Mateřských škol a folklorních souborů Modřenec z Prahy či Vonička z Čestlic
Ladův národopisný soubor z Hrusic a písničky, které si budete moci zazpívat.

Tvořivé dílničky jsou oblíbeným místem, kde si tentokrát budou moci děti i dospělí v ceně vstupného budou moci vyrobit a domů odnést výrobky s mikulášskou a vánoční tématikou jako například tradiční mikulášské pečivo, svíčka ze včelího vosku nebo vánoční svícen na stůl. „Zájemci si mohou vyzkoušet také vánoční tradice (lití olova, házení pantoflem…) a dozví se o jejich vzniku.“ uvedla hlavní koordinátorka akcí pro veřejnost v Toulcově dvoře Marie Moravcová.

Toulcuv-dvur-Mikulassky-jarmark-vanoce„Mám radost, že si mohou letos návštěvníci koupit tradiční pečené kaštany. Tato pochoutka byla u nás oblíbená již za Rakouska. Zvláště na Starém Městě v Praze se v zimě pekly kaštanářky na každém rohu. Vůně pekoucích kaštanů přilákala kolemjdoucí. Čerstvě pečené horké kaštany pak krásně hřály zkřehlé ruce a měly tak víceúčelové použití. Patřily ke staropražskému koloritu,“ uvádí dále Marie Moravcová.

Tradice mikulášských jarmarků

Toulcův dvůr pokračuje v oblíbených mikulášských jarmarcích, které už v minulosti byly velmi slavné. V dřívějších dobách zahajovaly vánoční čas a konaly se v téměř každém městě. Bylo tu k sehnání vše pro přípravu Vánoc. Od koření přes sítka, válečky, hrnce, látky, figurky ze sušených švestek až po drobné hračky nebo sladkosti pro malé děti jako turecký med, cukrkandl či marcipán. Na jarmark se sjížděli perníkáři ze dalekého okolí a lákali na krásně zdobené sladkosti. Od poloviny 19. století se na mikulášských trzích ve větších městech začalo objevovat také tropické ovoce. „V Toulcově dvoře se snažíme staré české tradice udržovat a připomínat ty již skoro zapomenuté. Proto mikulášský jarmark každoročně pořádáme a moc se těšíme i na tento ročník,“ uzavírá Marie Moravcová.

Zdroj a foto: Toulcův dvůr

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: