Povodně 2013Taky občas narazíte na zprávy, jak se chovat, když přijde povodeň? Co si zabalit s sebou, kolik oblečení, jídla a pití, baterky, radio, osobní doklady a dalších pár nezbytnosti? Po roce 2002, kdy se v těsné blízkosti prodrala pětisetletá voda jsem tyto upozornění četla celkem pozorně, ale jak čas plyne, stále méně jsem tomu přikládala důležitosti. Vlastně, vždyť se jednalo o pětisetletou vodu, tím pádem bych já osobně další velkou povodeň už neměla zažít.

Jak jsem se mýlila, ta letošní mi přijde podobná.

Už ani nevím, kdy začalo pořádně pršet, v úterý, ve středu?, rozhodně ve čtvrtek lilo jak z konve. Což se samozřejmě muselo někde projevit. Na konci pracovního týdne už některá místa hlásila povodňové stavy. V neděli už se situace změnila na nouzový stav.

Důležité informace

Pravidla základní hygieny při záplavách (Ministerstvo zdravotnictví)
Dopravní informace
Příručka Obnova domů po záplavách zpracovaná humanitární organizací Adra,

Je neděle.

Lije jako z konve, ani psa by nikdo ven nevyhnal. Jediná výhoda tohoto počasí je, že v obchodě skoro nikdo není. Ve zprávách říkají, že situace začíná být vážná. Do zatopených oblastí se stahují hasiči, vojáci a záchranáři ze šťastnějších oblastí. Sedím u internetu a sleduji aktuální zprávy o počasí, o vodě, o prasklé přehradě Jordán, o zatopených oblastech. Bavím se nad fotografií hasičů, kteří staví hráz s plánkem v ruce a s vodou až po kolena. Posíláme si se sestrou zprávy, kvůli plánované cestě na Strakonicko. Je vyhlášen nouzový stav, probíhají další a další evakuace. Ve zprávách ukazují stavění povodňové stěny u metra, připomíná to spíš akci Mata a Pata. Berounka dělá neplechu, část Prahy je nejen z menších přítoků Vltavy zatopená. Děsím se pondělní cesty do práce, protože MHD už potřetí změnila plán omezení dopravy na pondělí. Jdu spát a doufám, že zítra bude líp, Vltava má kulminovat v sedm ráno a má míň pršet.

Je pondělí.

Povodně 2013Budím se před pátou a venku je sucho. Za pět minut se spouští další nekonečný slejvák. Jak tohle dopadne? Na jihu Čech už některé řeky kulminovaly, ale jak začalo zas vydatně pršet, tak se řeky zas zvedly. Je sedm, hlásí, že kulminace Vltavy bude snad během dopoledne. Větší neplechy dělají menší toky. Staví se další a další povodňové stěny. Hodně ulic je pozavíráno. Cesta metrem a pak náhradní dopravou probíhá bez problémů, je to sice delší, ale nikdo se nestrká, nikdo nenadává. Dokonce mi přijde, že cestuje míň lidí. Vltavský tok v Praze už má víc jak 3000m2/s. A pořád prší, u Vltavy se lidé prochází, jako kdyby se nic nedělo. Nikoho nepřekvapí, že se připravují další evakuace. V pražské ZOO evakuace proběhla úspěšně, jen pelikán si zlomil nohu, tygři si vyběhli na čumendu po okolí a Richard nemluví s ošetřovateli. Je odpoledne a přestává na čas pršet. Kulminace Vltavy ještě neproběhla, tak snad zítra. Uvidíme, budou vypouštět Vltavskou kaskádu a tak to nevidím moc růžově. Pro jistotu zavřeli pár dalších stanic metra.

Je úterý.

Počasí v Praze je slunečné. Podle zpráv kulminace Vltavy proběhla v šest ráno. Hned mám lepší náladu. Karlín ani Libeň se nemuseli hromadně evakuovat. V ZOO se přeci jen bohužel nepovedlo přesunout úplně všechny zvířata, ale i tak si zaměstnanci zaslouží obdiv. Přes noc se utrhl bonton v Lázních, snad ho nebudou odstřelovat. I když lepší odstřelený bonton, než zničený Karlův most. Voda v Praze se snad uklidnila. V Praze pouzavírali snad většinu parků.

Začínám víc obracet svou pozornost na další zatopená místa. Je to děsné. Všem, které to nejhorší ještě čeká, přeji hodně štěstí a dobré nervy.

Voda přinesla zkázu. Zasáhla mnohé rodiny i instituce. Některé situace byly a jsou zvládnuté výborně, některé hůř.
Mé velké uznání patří všem hasičům, záchranářům, policajtům a všem, kteří se pomáhali, pomáhají a pomáhat ještě budou. Kulminací všechno nekončí, jen se to posunulo do další fáze.
A co vy? Taky se kolem vás prohnala povodeň?

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: