Chystáte se koupit nový mobilní telefon? Tak to vám přeji hodně štěstí a hlavně trpělivosti. Já to momentálně také absolvovala a dle mého by koupě nového telefonu měl být samostatný vědní obor.

Všechno jednou končí

Pixmac-mobil
iphone, www.pixmac.cz

Můj stařičký, dlouhá léta milovaný, telefon se rozhodl, že už potřebuje zasloužený odpočinek. A proto mi nezbylo nic jiného, než si koupit jiný. Ale během těch let se trh s mobilama značně posunul a já, boomem iPhonů a chytrých telefonů zatím nezasažená, jsem měla velký problém. Obchody plné různých telefonů, internet plný recenzí a názorů na každý z nich.

Rady a porady

Tak jsem zvolila variantu, že se pozeptám všech přátel, kamarádů, známých a příbuzných, prostě každého, kdo se v oblasti aspoň trochu vyzná a dokáže poradit. Já pak dám všechny rady dohromady a budu mít ideální kousek. Nebudu vás dlouho napínat, bylo to fiasko – každý měl tip na ideální telefon, bohužel každý byl zcela unikátní. A teď babo raď….

Přikročila jsem tedy k plánu B. Budu si muset poradit sama a začnu se prohrabovat nekonečným internetem a někde ten hledaný poklad ve formě mého budoucího mobilu musím objevit. Když jsem začínala, netušila jsem, jak těžký úkol, coby laika, mne čeká.

A jak tedy postupovat?

Na začátek je dobré rozmyslet si, co přesně od telefonu očekáváme.
Já jsem své představy zredukovala na: nízká cena (tak důležitá součást mého života to není), dobrá výdrž baterie (přeci nebudu nabíjet každý den), lepší foťák než na starém mobilu (ano, občas si něco vyfotím, ale moc toho není), dobré rozlišení displeje (když už, tak ať je to aspoň trochu solidní), možnost vložení karty (volného místa není nikdy dost) a samozřejmě takové základní věci jako bluetooth, wifi a GPS.

Operační systém či výkon mi nic moc neříká, chci mobilní telefon, ne multifunkční zařízení. Ale pokud se chystáte mít zapnuto deset aplikací naráz, hrát náročné hry nebo něco podobnýho, tak pro vás budou tyto dvě vlastnosti jedny z nejdůležitějších.

Vlastnosti

Zatímco přítomnost bluetooth, wifi, GPS a vložení karty či nízká cena a dobré rozlišení displeje jsou jasně definovaná kriteria, tak zbytek je značně relativní. I když foťák jsem taky vyřešila celkem jednoduše, prostě nesmí mít míň jak 5Mpx (to měl totiž můj staroušek) a jak fotí stejně předem nepoznám a názory v diskuzích na inernetu se v tomto bodě diametrálně liší. Co je dobrého pro jednoho, to je šunt pro druhého.

A dostávám se k tomu nejtěžšímu, to je výdrž baterie. Rozhodně neplatí, že čím silnější baterie, tím delší výdrž. Hodně záleží na operačním systému, čím složitější, tím dříve vám vybije baterku.

Škoda, že neexistuje aplikace, která by mi třeba podle otisku prstu, či testu DNA vybrala ten jeden jediný, pravý a ideální telefon přímo pro mne. Takhle jsem se musela probírat seznamem telefonů, které jsou momentálně na trhu a odškrtávala ty, který by mi nevyhovovaly.

Co jsem si vybrala

Nebudu vám radit, jakou značku a model si nakonec vybrat, každý se musí rozhodnout sám podle sebe.

Ale můžu vám prozradit, že mně se výběr povedl. Já mám svého nového miláčka už týden a jsem zcela spokojená. Vlastnosti baterie 1950 mAh, foťák 5Mpx, displej 800x480px a Android jsou pro mne zřejmě ideální.

Výběr nového telefonu byl pro mne dobrodružstvím, které skončilo nadmíru dobře, poučila jsem se v mnohých věcech a vlastně jsem si to i pořádně užila.

Vám přeji, pokud si také vybíráte nový telefon, abyste měli stejné štěstí při volbě 🙂

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: