penizeMáte dítě? Chcete ho naučit zodpovědnosti při utrácení? Domníváte se, že vám k tomu pomůže kreditní karta?
Já ne, vlastně ani nechápu, proč by dítě v osmi letech mělo mít kreditní kartu, tedy pokud vlastní důvod není ten, že se může vytahovat…

Podle mého tento systém nenaučí dítě lépe promýšlet, za co peníze utratí, spíše naopak. Kreditní karta nikdy nebude mít pro dítě reálnou představu peněz. Vždyť ani mnohý dospělý nemá představu o svých výdajích, tak jak to má zvládnout třeťák či druhák.

Klasický způsob

Nevidím nic špatného na starém systému – kapesné dostane dítě pěkně do ruky od svých rodičů. Děcko má něco hmotného, má jasnou představu, kolik peněz zrovna má. A třeba si může vytvořit hromádky, za co kolik utratí. A co je neméně podstatné – dítě vidí ten koloběh. Peníze jim jen tak nedává nějaká banka, ale rodiče, kteří každý všední den jdou do práce, aby si ty peníze zasloužili.

A co mne vůbec přivedlo na to, abych nad tímto začala přemýšlet? Nedávno jsem na výletě viděla rodinku, kde se děcka ptala rodičů, zda jim koupí to a tamto. Podobnou situaci jsem viděla už mnohokrát a tak jsem očekávala jeden z klasických scénářů. Ale tady to bylo trochu jinak, rodiče předem přidělili dětem určitou sumu, kterou mohli na výletě utratit. Jediná povinná útrata pro ně bylo vstupné na hrad, zbytek utratili dle svého uvážení.

Vždy je na výběr

Samozřejmě každé dítě je jinak vyspělé a vnímavé. Ale ať už zvolíte jakoukoli cestu, jak naučíte své dítě hospodařit s penězi, rozhodně se neřiďte pouze tím, co je právě moderní. Ne vždy je to ta nejlepší cesta právě pro vaše dítě.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: