Po Karlových Varech a jeho okolí jsme při cestách po západních Čechách pokračovali do Krásna, Lázní Kynžvart a řadu dalších krásných míst.

Krásenská rozhledna

Pro milovníky rozhleden, kterých máme v Česku opravdu mnoho, nabízí oblast jednu z nejhezčích, Krásenskou. Poblíž hornického městečka Krásno se tyčí již od roku 1935, vede na ní 125 schodů po obvodu kamenné věže a z vyhlídky vidíte celé okolní Doupovské hory jako na dlani.

Lázních Kynžvart stojí za návštěvu zámek, který je pevně spjatý s rakouským kancléřem Metternichem. Ten pozvedl místní okolí a vtiskl zámku klasicistní ráz. Přímo v zámku je toho k vidění tolik, že tu jsou dva nabité okruhy – jeden klasický, a druhý po kancléřových vyhlášených sbírkách kuriozit, darů od významných návštěvníků nebo osobností, se kterými se Metternich během své funkce setkal, a jeho rozsáhlá knihovna, jedna z největších zámeckých u nás. Ale i klasický okruh po interiérech má co nabídnout, od luxusního hodovního sálu ke knihovně kancléřova syna Richarda, kde je tajný vchod, nebo unikátní na zakázku vyrobená lustr nad kulečníkovým stolem.

Zámek Kynžvart získal uznání za náročnou rekonstrukci, je národní kulturní památkou a získal i významnou známku Evropského kulturního dědictví, což je označení pro památky důležité nejen historicky, ale i symbolicky jako mezníky k evropskému sjednocení…

Zámek Kynžvart

Kdo už má dost civilizace a chce se projít přírodou, ten tu má bohatý výběr. Například naučnou stezku Kladské rašeliny. Ta vede po povalové stezce kolem kladského rybníka, má přes 1,5 km a můžete se kochat přírodou dle libosti. Stezka začíná i končí v osadě, kterou jakýsi výstřední kníže nechal postavit v švýcarském alpském stylu. A komu stezka nestačila, může se projít ještě k přírodní rezervaci Smraďoch, kde bublají bahenní sopky – když je tedy deštivo. Za sucha si i tak užijete sirovodíky a oxid uhličitý, díky kterým oblast dostala své jméno…

Vše jako by z výšky uvidíte i v Parku Boheminium nad Mariánskými lázněmi. Jde o park miniatur, čtvrtý největší v Evropě, kde na rozloze 6 hektarů můžete obejít a omrknout na 70 modelů našich nejhezčích hradů, zámků a roubenek. Pravidelní návštěvníci památek si mohou odškrtávat, na čem už byli a co jim ještě zbývá. Anebo se podívat, jak vypadají zámky, na které se teprve chystají. K parku vede z lázní lanovka. Každý rok přibude jedna stavba, loni vyrostl zámek Lednice. Letošní novinkou jsou v miniaturním parku i miniaturní koníci. Úroveň roztomilosti 100%. Zajímavostí na parku je, že řadu z modelů vytvořili vězni z nedalekého vězení v Horním Slavkově, kteří jsou podepsaní i pod papírovým modelem Bečova nad Teplou, na kterém průvodkyně v zámku ukazuje návštěvníkům, kde se právě nacházejí…

První díl – Karlovy Vary
Druhý díl – Bečov nad Teplou, cínový důl

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: