Kryštofovo Údolí je malá vesnice kousek od Liberce a na první pohled se zdá být zcela nenápadná. Na první pohled, dokud si ji neprohlédnete zblízka.

krystofovo-udoli
Nádherné výhledy, krásná krajina i architektura

Když se vydáte asi 8 kilometrů severovýchodně od Liberce, můžete zavítat do kouzelné obce Kryštofovo Údolí, která se nachází ve stejnojmenném území. Místo má poměrně dlouhou historii. Už na začátku 16. století obec v údolí říčky Rokytky založili uhlíři a horníci. Posledních stopadesát let je však místo klidnější a vyhledávané turisty.

Jestli si myslíte, že se jedná jen tak o nějakou vesničku, jste na omylu. Pokud sem zavítáte, můžete si rezervovat čas klidně i na půl dne.

Kryštofovo Údolí je plné krásných starých roubenek a dalších zajímavých domů. Právě řada dochovaných staveb je důvodem, proč se obec stala v roce 2005 památkovou zónou. Jednou z nádherných staveb je dřevěný raně barokní kostel sv. Kryštofa z let 1683-1684 s dřevěnou zvonicí, který stojí na kopci. Ať už se vyšplháte na jakoukoliv stranu, doporučujeme se vydat třeba nahoru k lesu od obecního úřadu, rozhled je úchvatný.

krystofovo-udoli-orloj
Jeden ze tří orlojů v České republice

Svatý Kryštof je patronem obce, podívat se můžete i na Kapličku sv. Kryštofa, která se nachází pod vrchem Malý Vápenný.

Ale vraťme se zpátky do údolí. Navštívit tu můžete například Muzeum řemesel a děti si budou moci něco vytvořit, třeba navléknout korále. V prostorách bývalé školy se nyní nachází kromě restaurace také Muzeum betlémů.

Na spodní části parkoviště naleznete další zajímavý úkaz, kterým je vesnický orloj (z roku 2007) v objektu bývalé trafostanice. Jedná se o třetí orloj v České republice – po Praze a Olomouci, jehož duševním otcem je Martin Chaloupka. Ten je také autorem nápadu svérázné kašny čůrajícího voříška od akademického sochaře Aleše Johna, která se nachází na parkovišti. Martin Chaloupka se domníval, že Kryštofovo Údolí je „hlavní vesnicí Evropské unie” a kašna zobrazuje typicky vesnické zvíře.

novinsky-zeleznicni-viadukt
Malebná krajina s viaduktem ve vesnici Novina

Od parkoviště se vydejte asi na dvoukilometrový výlet za železničními viadukty a věřte, že to bude stát zato. Cestou po silnici se můžete kochat krásnými starými dřevěnými roubenkami. Po více než kilometru vás bude čekat malý viadukt a za zhruba 800 metrů velký viadukt. Mohutný kamenný železniční viadukt ve vesnici Novina byl zprovozněn v roce 1900. Významné technické dílo navíc krásně zapadá do krajiny. Stalo se proto významnou kulturní památkou zapsanou v Ústředním seznamu kulturních památek.

Kam dál

Z Kryštofova Údolí není daleko do Stráže pod Ralskem nebo Jablonného v Podještědí, u kterého se nachází zámek Lemberk spojený se sv. Zdislavou.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: