Výročí republiky se v letos objevuje v řadě knih, a titul Jana Kvirence České dějiny – 100 památných míst ho slaví velkolepě a s grácií. Autor popisuje významné dějiny Koruny české, které se odehrály na stovce míst. Podává je čtivou formou a milovníci cestování by tento výpravný titul měli mít při ruce, než se rozhodnou cestovat po našich končinách. Při toulkách pak budou pohlížet na cíl cesty s mnohem větším zaujetím.

obálka knihy České dějiny - 100 památných míst

Velkolepá česká a moravská a slezská historie

Na knihu naláká už vlastní obsah, kde je uvedeno nejen místo, ale i jeho většinou dvouslovná charakteristika. Hostýn – tatarský vpád, Nymburk – útek panny Elišky, Loket – královská roztržka nebo třeba Mikulov – trápení bílé paní, ale také Jičín – výbuch a chlípná paní. No uznejte – nevyvolává to ve vás zájem číst dál?

V titulu, který má přes 400 stran, nechybí žádné z významných míst, které se pojí s českou, moravskou a slezskou historií. Setkat se tedy můžete s místy jako Říp, Pražský hrad, Lemberk, Podlažice, Karlštejn, ale také třeba s Jičínem, Táborem nebo se zámkem Konopiště.
U jednotlivých zastavení pak Jan Kvirenec popisuje významná historická období příslušné lokality s odkazy na nejrůznější informace z historických knih.

Kniha vzdělává i baví

Kniha České dějiny – 100 památných míst je podaná čtivou a zábavnou formou. Myslím, že přes spoustu textu, není problém se titulem pročíst až na konec. Nebojte se, že vás čeká spousta nezáživného textu. České dějiny – 100 památných míst je plná nejen zajímavostí, ale také ukázek z dobových textů a třeba i nejrůznějších pikantností.
Právě pasáže z deníků, kronik a dalších starých písemností se dozvídáme zajímavé věci jako například to, jak souvisí balónové vznášedlo a Potštejn. Tyto části textu určitě budou bavit ty, kteří mají rádi informace ze života druhých.

Závěr knihy je pak věnován kronikářům a legendistům, kterých je mnohem více než Dalimil a Kosmas. Nechybí ani rozsáhlý seznam použité literatury a rejstřík všech míst, kterým se kniha více či méně věnuje.

Grafická stránka posouvá knihu o úroveň výš

Titul můžete číst nejen od začátku do konce, ale dá se začít třeba tam, kam budou mířit vaše cestovatelské stopy. Odtud pak můžete pátrat po dalších souvislostech a garantuji vám, že se budete dozvídat spoustu nových informací. Příval textu je doplněn spoustou hezkých fotografií. Ať už jsou zobrazeny památky, sochy nebo třeba krajiny, jedná se o zdařilé fotky, které dobře slouží k utvoření představ o příslušných místech. Nechybí ani třeba mapka s nákresy nejstaršího slovanského osídlení. Právě dobré grafické zpracování přispívá k tomu, proč si knihu oblíbíte a budete se k ní vracet.

Ukázka z knihy, zdroj: Grada

ceske-dejiny-100-pamatnych-mist-ukazka

 

Autor knihy, Jan Kvirenec, vystudoval Filozofickou fakultu UK, obor český jazyk – dějepis. Kromě toho, že pracuje jako gymnaziální profesor dějepisu, se zabývá metodikou výuky dějepisu a popularizací historie. Dlouholetý člen výboru Asociace učitelů dějepisu ČR působí i jako organizátor a lektor dějepisného vzdělávání a recenzent dějepisných publikací.

Knihu Jana Kvirence České dějiny – 100 památných míst vydala v roce 2018 Grada.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: