Zámek Loučeň na Nymbursku již tradičně zahájil advent rozsvícením největšího adventního věnce v Čechách. Areál zámku je známý svými labyrinty, nyní se ale nabízí i jiný důvod, proč se sem jet podívat.

Foto: Zámek Loučeň

Zámek Loučeň patří mezi nejnavštěvovanější památky ve Středočeském kraji. Zámek z počátku 18. století a vlastněný rody Valdštejnů, Furstenberků a Thurn-Taxisů, nyní provozuje společnost Loučeň a.s. láká nejen na prohlídky s kostýmovanými průvodci, ale také rozlehlý romantický anglický park s Labyrintáriem, unikátní kolekcí 12 labyrintů a bludišť, postavené dle návrhu britského projektanta Adriana Fishera.

Největší adventní věnec v Čechách patří k tradicím na Zámku Loučeň od roku 2010, kdy byl zapsán do Knihy českých rekordů. Tradičně v sobotu před první adventní nedělí, letos 27. listopadu, ozdobil kašnu na nádvoří zámku přes 15 m velký adventní věnec. Křest je slavnostní událostí, při které čtyři andělé spolu s Bílou paní loučenskou postupně rozsvěcí svíce na věnci a žehnají klid a lásku po celý advent a vánoční svátky. Letos mají svíce novou podobu a událost provází světelná show, pravidelně promítaná na fasádu zámku, i k osvětleným stromům na nádvoří. Světelno–hudební show, která se rozehraje každý den v 17:00 je letos obohacena o novou sekvenci za doprovodu vánoční kolegy Good king Wenceslas. Letos se musela tradice obejít bez oficiálního křtu a andělů.

„Koleda Good king Wenceslas o dobrém českém králi Václavovi je nejznámější koledou v Anglii, avšak v naší zemi je poněkud opomíjená. Přišlo nám líto, že je tato krásná koleda známější v cizině než u nás, proto jsme se rozhodli ji letos zařadit do světelné show, abychom ji tak dostali do širšího povědomí veřejnosti,“ vysvětluje výběr písně Kateřina Šrámková, ředitelka zámku Loučeň.

Kromě této ozdoby si v Zámku Loučeň můžete prohlédnout speciální výstavu Příběh vánočního stromečku, která je letos tematicky věnována věhlasu českého průmyslu první republiky.

„Podle prvních reakcí sklízí největší úspěch stromeček Textilní, Pivovarský či Olympijský. Dětem se dle očekávání nejvíce líbí série stromečků Tři oříšky pro popelku podle jejich oblíbené české pohádky, ale největší radost mají ze speciálního dopisu pro Ježíška, který po prohlídce dostávají,“ uvádí Alená Holá, průvodkyně zámku Loučeň.

Pivovarský stromeček je také doposud největším stromečkem, který byl kdy v rámci Příběhu vánočního stromečku nazdoben a loučeňští již pracují na zapsání stromečku do Knihy českých rekordů. Dalším rekordmanem na kontě loučenských stromečků je bezpochyby stromeček Olympijský, který svou špičkou sahá až po strop knihovny a je tak jedním z nejimpozantnějších stromečků celé výstavy.

Foto: zámek Loučeň

„Vzhledem k tomu, že poprvé v historii dělí letní a zimní olympiádu pouze jedny vánoční svátky, rozhodli jsme se stromeček v knihovně zasvětit právě olympijskému tématu. Stromeček se pyšní ozdobami v podobě 266 medailí, což je stejný počet, jaký českoslovenští a čeští sportovci vybojovali od roku 1918 na olympijských hrách a tímto jim vzdáváme poctu,“ popisuje kastelán zámku, Vratislav Zákoutský. „Stromeček jsme také doplnili o audio záznamy sportovních komentátorů z nejsilnějších okamžiků olympijských her, takže si návštěvníci připomenou vrcholné momenty z Nagana či vítězství Emila Zátopka v Helsinkách,“ doplňuje Vratislav Zákoutský.

Kromě těchto stromečku se návštěvníci mohou těšit na dalších 19 stromečků a jeden bonusový navíc.

O tyto prohlídky je zájem, proto je vhodné rezervovat vstupenky online předem. Prohlídky se konají každý všední den vždy ve 12:00,14:00 a 16:00, o víkendech a vánočních svátcích budou prohlídky probíhat každou celou hodinu od 11:00 do 16:00.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: