Oblíbili jste si herce Benedicta Cumberbatche? Letos se v roli Hamleta se stal hlavním tahákem sedmé sezóny cyklu přenosů britského divadla do kin NT Live. Populární představitel moderního Sherlocka se jako nejslavnější Shakespearův tragický hrdina představí v přímém přenosu 15. října. Nová sezóna přenosů začne o pět týdnů dříve, 10. září, záznamem kritiky opěvované dynamické aktualizace středověké morality Everyman, v hlavní roli s hvězdou oscarového dramatu 12 let v řetězech Chiwetelem Ejioforem. Další herecká celebrita, Tom Hiddleston, se do kin na podzim vrátí v opakování hitu předminulé sezóny NT Live, Shakespearovy politické tragédie Coriolanus.

Bohatá nabídka minulé sezóny

NT Live - Hamlet - Listings JPEG - UK - LandscapeV červnu skončená šestá sezóna díky bohaté nabídce jedenácti titulů přilákala nejvíc diváků v historii NT Live, konkrétně 5 235 lidí. Mimořádná obliba Benedicta Cumberbatche zajistila největší návštěvnost podzimnímu opakování hitu Frankenstein (1 179 diváků v šesti kinech). Z nových titulů nejsilněji lákal jedinečný výlet NT Live na slavnou newyorskou Broadway za inscenací Steinbeckovy klasiky O myších a lidech, s Jamesem Francem a Chrisem O’Dowdem v hlavních rolích (954 diváků v šesti kinech). Díky NT Live se v minulé sezóně mohli čeští fanoušci dobrého divadla podívat také na Gillian Anderson v Tramvaji do stanice Touha, Carey Mulligan a Billa Nighyho v tragikomedii Skylight, Ralpha Fiennese v romanticko-filozofické komedii Člověk a nadčlověk nebo na Marka Stronga v dramatu Pohled z mostu, letošním vítězi tří prestižních divadelních cen Olivier. O atraktivní i kvalitní dramaturgii NT Live svědčí nejen počet cen a nominací vybraných titulů, ale i fakt, že některé z nich se pro velký úspěch přenesly nebo brzy přenesou také na Broadway.

16. Everyman (Chiwetel Ejiofor) and Fellowship, Senses & Wits. Photo by Richard Hubert-SmithNová sezóna, nové hity

Nominace a ceny s velkou pravděpodobností čekají i na dvě první premiéry nové sezóny NT Live. Everyman se v londýnském Národním divadle už s velkým úspěchem hraje, v režii jeho nového uměleckého ředitele Rufuse Norrise, jehož divadelní práci NT Live poprvé představilo letos díky inscenaci Krásné zítřky. Chiwetel Ejiofor v alegorické moralitě z 15. století zmodernizované současnou dvorní básnířkou Carol Ann Duffy výtečně ztvárňuje Obyčejného člověka, který tváří v tvář Smrti hledá kohokoliv, kdo by vystoupil na jeho obranu. Nedočkavě očekávaná nová verze Shakespearova Hamleta, která byla díky představiteli titulní role Benedictu Cumberbatchovi vyprodaná už rok před svou premiérou a v rekordně krátkém čase, se začne v londýnském divadle Barbican uvádět od 5. srpna. Pod vedením Lyndsey Turner, držitelky ceny Olivier za režii dramatu Chimerica, se na slavnou tragédii prince dánského a jeho odkládané pomsty smrti jeho otce právě připravují mj. i Ciarán Hinds (Hra o trůny, Řím) nebo Jim Norton známý z představení O myších a lidech.

AKTUÁLNÍ PROGRAM 7. SEZÓNY NT LIVE V ČR
Čtvrtek 10. září – Everyman – záznam
Autor: Carol Ann Duffy podle hry neznámého autora, režie: Rufus Norris
Praha, kino Aero
Brno, kino Scala

Čtvrtek 15. října – Hamlet – přímý přenos
Autor: William Shakespeare, režie: Lyndsey Turner
Praha, kino Aero
Praha, Bio Oko
Brno, kino Scala
Šumperk, kino Oko
Vsetín, kino Vatra

Čtvrtek 12. listopadu – Coriolanus – záznam (opakování)
Autor: William Shakespeare, režie: Josie Rourke
Hradec Králové, Bio Central

Konečný seznam podílejících se kin je možné ho nalézt na oficiálních českých stránkách www.ntlive.cz.
Všechny hry jsou uváděny v původním anglickém znění s českými a anglickými titulky.

Předprodej a rezervace vstupenek probíhá na pokladnách jednotlivých kin a online. Cena vstupenky je od 250 Kč. Držitelům British Council Card a členských karet posluchačských klubů ČRo – Vltava, Dvojka a Sever je poskytována sleva.

Držitelem licence pro přenosy NT Live v ČR je distribuční společnost Aerofilms.

Zdroj: TZ Aerofilms

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: