Začátkem roku se na knižních pultech objevila monografie o významném mistru světového malířství. Titul obsahuje spoustu obrázků, ale také dostatek informací o tomto významném malíři. Autor knihy, Lev Pavluch, velmi zeširoka seznamuje s Josefem Ladou a zdůrazňuje jeho velký význam v celosvětovém měřítku.

Po úvodních pasážích, kde popisuje i celý život tohoto významného malíře, byly zařazeny kapitoly s rozdělením podle žánru kreseb. Humoristické a satirické kresby, propagační cykly, i když jsou známé, obrázky s různými ročními obdobími bývají populárnější.

Josef Lada (1887-1957) je také spojen s postavou dobrého vojáka Švejka, knihu totiž doprovodil kresbami. Právě díky němu jsme si dotvořili představu o této známé postavičce a leckdo si možná při zmínění Švejka vybaví právě Ladovy kresby. Děti milují i jeho hastrmanovské obrázky a další obrázky z dětských knížek, jako třeba O chytré kmotře lišce. V nádherném titulu nechybí ani nádherné obrázky o životě a práci na českém venkově v různých ročních obdobích.

Pojem je nejen Ladovská zima, která dotváří období Vánoc, ale také kouzelné jarní obrázky, ilustrace z vesnických hospod. Provázejí nás už roky na pohlednicích, které vždy vykouzlí úsměv na tváři.

Ilustrace jsou v knize řazeny podle doby vzniku, a tak můžete hezky porovnávat, jak byla stejná témata různě zpracovávána. Titul obsahuje barevné obrazy, ale ne černobílé perokresby.

Kniha Leva Pavlucha je nádherným dárkem pro všechny milovníky tohoto jedinečného umělce. Josef Lada dokázal a stále díky své tvorbě dokáže vyvolávat velmi hřejivé pocity a dojmy z dob dávno minulých, i když tehdy nebyla úplně jednoduchá.

Nakladatel: Slovart, 2022, 128 str.

Pošlete článek dál: