Časopis dTest se tentokrát zaměřil na kvalitu fotografií náročnějším fotoaparátem, různými druhy kompaktů a také dražšími mobilními telefony. Překvapením byly poměrně fotografie z mobilů. Zároveň se zjistilo, že drahý mobil s extrémně vysokým rozlišením nemusí nutně být zárukou dobré fotografie.

Fotoaparát nebo mobilní telefon?

Agentura GfK uvádí, že celkový prodej digitálních fotoaparátů se v loňském roce meziročně snížil o 14 %. Naposledy rostl v roce 2011. Na vzestupu jsou hlavně bezzrcadlovky, kterých se za rok 2018 prodalo o 25 % více.


Canon PowerShot SX730 HS. Foto: archiv firmy Canon

Odborníci nezávislého spotřebitelského časopisu dTest provedli testy 29 fotoaparátů s cenou do 20 000 Kč a 5 prémiových smartphonů.

Při testování jsme se snažili vytvořit zkušební podmínky s širokou škálou simulací, které velmi dobře odkryjí, jaký přístroj fotí lépe a jaký hůře. Zkoušeli jsme, jak si poradí se slabým světlem, barevností obličejů a různých předmětů, ostrostí, geometrickými vzory i s barevnými bodovými světly v pozadí,“ uvádí Hana Hoffmannová, šéfredaktorka dTestu.

Chytrý telefon vyšší třídy dnes často předvádí mnohem více, než kompakty s nižší cenou. Důležité je vědět, že cena špičkových smartphonů odpovídá úrovni poloprofesionálních fotoaparátů. Zárukou dobré kvality za přijatelnou cenu mohou být starší modely iPhonu a Samsungu řady Galaxy S. Apple iPhone XS při zkoumání kvality fotografií vytvářel nežádoucí silné odlesky, prakticky ze všech úhlů. Samsung Galaxy S9+ na tom byl z hlediska odlesků lépe, to se týkalo i horších světelných podmínek. Špatně ale rozpoznával obličeje.

Vysoký počet megapixelů není zárukou kvalitní fotky

Mezi testovanými špičkovými mobily skončil nejhůře telefon Huawei Mate 20 Pro. V případě focení portrétů při umělém světle byl lepší než testované telefony Apple a Samsung. Špatné bylo ale silné geometrické zkreslování fotek v širokoúhlém záběru.

Výhrady odborníci měli i k rozlišení fotoaparátu. Výrobce láká na 40 Mpx. Tato hodnota ale platí jen v některých režimech. V portrétním a nočním režimu mobil automaticky sníží rozlišení na 10 Mpx,“ upozorňuje Hana Hoffmannová.

Automatický režim má dobrou úroveň

Testované pokročilé fotoaparáty do 20 000 Kč byly dobře hodnoceny v automatickém režimu. Slabou stránkou přístrojů Canon PowerShot SX70HS a zrcadlovky Nikon s objektivem AF-S DX Nikkor 18-105 mm bylo zejména geometrické zkreslování obrazu. Nejvýrazněji se projevilo při širokém nastavení objektivu a prohloubilo při focení v bezztrátovém formátu RAW. Tyto fotoaparáty také měly potíže s detekcí obličejů, pokud bylo v záběru více tváří.

U kompaktů je automatický režim často jediným, který přístroj nabízí.

„Pokud některý z testovaných kompaktů disponoval i manuálním nastavením, odborníci ho také prověřili. Do hodnocení ale manuální režim kompaktů zahrnut nebyl,“ podotýká Hana Hoffmannová.

Nejlépe z testů vyšel Canon PowerShot SX730 HS. Při některých zkušebních snímcích vykazoval o trochu více šumu, ve všech zkouškách byl jeho výkon dobrý. Průměrně byl ohodnocen za funkci blesku.

Manuální práce téměř bez výhrad

Manuální režim odborníci testovali pouze u pokročilých fotoaparátů s alespoň jednopalcovým snímačem, manuálním ostřením, RAW záznamem a focením v citlivosti ISO 12 800. Nejlepší výkon v této kategorii v manuálním režimu předvedl pokročilý kompakt Fujifilm XF10. Dobře si ale vedl i přístroj Nikon D3500. Dostatečnou známku si odnesl fotoaparát Canon PowerShot SX70 HS.

„Nejen že kvalita snímků pořízená tímto fotoaparátem nebyla nijak oslnivá, ale fotografie z něj byly bledé, rozmazané a měly i špatnou texturu,“ vysvětluje na závěr Hana Hoffmannová.

Zdroj: TZ dTestu

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: