Panická ataka je důsledkem takzvané panické poruchy. Je to stav, kdy má člověk pocit, že se s ním děje něco velice špatného nebo že dokonce umírá, aniž by bylo jeho tělo doopravdy v nepořádku. Panická ataka může přijít kdykoliv, a proto velice znepříjemňuje život. Jak proti ní bojovat, když už se objeví a co dělat, aby už se neobjevila vůbec?

Je třeba si uvědomit, že vám ve skutečnosti nic není

Panická porucha je záludná v tom, že vás donutí si myslet, že máte například infarkt nebo že je vaše tělo jinak v nepořádku. Častým příznakem doprovázejícím ataku je totiž pocit dušení, neschopnost se pořádně nadechnout, bolest na prsou, brnění končetin a podobně. Je těžké si v takovém případě umět říct „nic mi není, všechno je v pořádku“.

Panické ataky se mohou objevit u kohokoliv a v jakémkoliv věku, obvykle je způsobují dlouhodobé stresové situace. Jsou doprovázeny panickým strachem o život a trvají až několik minut. Ideální prevencí proti atakám je ujištění, že danému člověku nic není. Ideálně od více lékařů a po důkladných vyšetřeních, která odhalí, že se skutečně jedná „pouze“ o psychickou poruchu.

Pomoci mohou dechová cvičení nebo přesun pozornosti na něco jiného

Jakmile ataka přijde, lze ji zastavit různými způsoby. Velice účinná jsou dechová cvičení, například dýchání do papírového pytlíku. To dokáže dech zklidnit a zpomalit tep. Pomáhá také, když se předkloníte a budete zhluboka dýchat nebo pomalu počítat do desíti. Zkuste si také třeba odříkat nějakou básničku, najít ve svém okolí věci v libovolné barvě nebo si pusťte televizi, zahrajte hru na mobilu, jděte uklízet a podobně.

Pokud nic nepomáhá, je na místě terapie či medikace

Výše zmíněné rady fungují v případech, kdy už se ataka objeví, ale jak jí předcházet? Jak už bylo řečeno, někdy může pomoci odborné ujištění o tom, že příčina není fyzická. Ani to ale nemusí pomoci a pak je na řadě léčba panické ataky. Ta probíhá formou terapie, v závažných případech může pomoci i medikace. Důležité je ale vědět, že vás ataka na životě nijak neohrozí, i když se vím to tak může zdát.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: