O tofu se často mluví v souvislosti se zdravou stravou. Jedná se skutečně o potravinu, kterou byste si měli pravidelně dávat k jídlu?

Tofu se při výrobě lisuje do bílých bloků. Foto: Pixabay

Tofu je potravina, která se vyrábí ze sráženého sójového mléka s potravinářskou sádrou (síran vápenatý), případně jinými prostředky. Pochází z Číny. Při výrobě se lisuje do pevných bloků. U nás se běžně uvádí jako tofu, ale může mít variantu toufu, tou-fu.

Při posuzování, jestli je tofu zdravé, je důležitá skladba potraviny. Základem je luštěnina sója. Je hodnotnou potravinou, ale nedá se považovat za rovnocennou živočišným produktům. Vhodná není samotná ani jako součást výrobků ze sóji pro děti do jednoho roku věku pro svou těžkou stravitelnost. Lepší variantou je pak konzumace fermentovaného produktu.

Sója je hodně zmiňována v souvislosti s GMO nebo GM, což značí geneticky modifikované potraviny. Podle dosavadních výzkumů to vypadá, že tyto potraviny nejsou, přes veškerou kontroverzi, škodlivé zdraví. Pokud přesto nechcete takto upravené potraviny konzumovat, hledejte výrazy „bez GMO“, „organické“.

Foto: Pixabay

Složení tofu

Jak už jsme si řekli, základem je sója a síran vápenatý, případně jiné složky. Co se týká nutričního využití, v tofu se nachází vysoký obsah bílkovin, všechny esenciální aminokyseliny, tuky, sacharidy, vitamíny (A)a minerály (hlavně vápník, mangan, síra, měď, fosfor, hořčík, železo, zinek). Složení ale záleží hlavně na použitém koagulantu. Tofu s nigari obsahuje o více tuku a draslíku, ale méně bílkovin, vlákniny a vápníku než tofu s vápníkem. V tofu najdeme i isoflavony, které fungují jako fytoestrogeny. Ukazuje se, že tyto látky mohou sloužit k snížení rizika rakoviny, cukrovky a srdečních chorob. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) se zabýval obavami, jestli isoflavony nezpůsobují vyšší riziko rakoviny u žen po menopauze. Zjistil, že nezvyšují pravděpodobnost výskytu u této věkové kategorie.

Vědci se domnívají, že kombinace vlákniny, bílkovin a isoflavonů v tofu mohou být příčinou, proč má tato potravina pozitivní vliv na srdce (zvyšování HDL cholesterolu, přispívá ke snižování krevního tlaku).

Při pravidelné konzumaci tofu v rozumné míře se ukazuje prevence cukrovky 2. typu. Některé předběžné studie ukazují i vliv na silné kosti, lepší funkci mozku (například paměť, pozornost), méně příznaků v menopauze, ale také třeba antidepresivní účinky.

Jako řada dalších rostlinných potravin i v tofu je možné najít složky, které zhoršují vstřebávání živin. V tomto případě se jedná o fytáty a inhibitory trypsinu. Pokud budete jít pestrou stravu, není důvod k obavám.

Foto: Pixabay

Jak jíst tofu

Bílé kostky tofu mají široké využití v zdravých receptech. Z tofu, které má neutrální chuť, se dá připravit řada zajímavých jídel. Bílá hmota totiž dokáže převzít chuť ostatních potravin. Použití najdete třeba v asijských receptech. Z tofu se dá připravit chutný salát, v obchodech jde zakoupit uzené tofu, které může být zajímavou variantou. Další ochucené možnosti jsou bylinkové, česnekové, lahůdkové, ale třeba i s chilli. Tyto hotové varianty se hezky uždibují jen tak večer u televize. Tofu si můžete i nastrouhat, třeba na těstoviny.

Když budete chtít zkoušet různé varianty tofu, možná seženete i měkké tofu, kterému se říká hedvábné, silken. Silken tofu může mít různou konzistenci podle množství bílkovin. Dá se použít i do sladkých pokrmů, od pudinku, přes různé krémy, až po dorty a dezerty.

Tofu se hodí také pro tepelné úpravy, ať už je to smažení, fritování, pečení a grilování. Oblíbenou variantou je právě i tofu smažené na pánvi. Můžete ho třeba i obalit.

Máte rádi tofu? V jaké podobě si ho dáváte? Podělte se s námi o tipy v komentářích pod článkem.

Zdroj:
Wikipedia.org
Healthline.com

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: