Je víkend a my pro vás připravujeme další směs zajímavostí, které by vám neměly uniknout. V příštím týdnu vás toho zase spousta čeká. Doporučujeme četbu, informujeme o jednom rekordu, upozorňujeme na supepochoutku a zveme na výlety.

Sáhněte po knize

panstvi-edenbrooke Při četbě knihy Julianne Donaldsonové Panství Edenbrooke musí srdce každé milovnice historických romancí zaplesat. Půvabný příběh skromné dívky a zámeckého pána z pera americké knihomolky, která přečetla, co se dalo, aby nakonec přidala vlastní titul na poličku, pohladí po duši….
Vydalo nakladatelství Ikar.

losi-hovnoPod nevábným názvem Losí hovno se skrývá překvapivě povedený humoristický příběh švédského spisovatele Larse Simona. Spořádaný Němec Torsten v něm na vlastní kůži pozná drsnou realitu venkova ve Švédsku, kde losí hovno v přeneseném významu znamená zatracenou smůlu. Šlápnout byste do něj nechtěli, ale přečtení stojí za to.
Vydalo nakladatelství JOEL.

Audiorekord

audiokniha-rekordAudiokniha s nejvíce interprety u nás? Ano, právě taková byla zaznamenána v České knize rekordů pod záštitou pelhřimovské agentury Dobrý den. Jednalo se o 203 interpretů a stalo se tak v rámci fóra Meltingpot, které bylo součástí festivalu Colours of Ostrava 2016. Jedná se o klasické české dílo od Jaroslava Haška, Osudy dobrého vojáka Švejka. Jeho první díl si zájemci mohli vyzkoušet načíst v pojízdném studiu pod vedením týmu ze soundpoint. Audioknihu Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války si můžete stáhnout zdarma a poslechnout si nejen dobrovolníky, ale i známé hlasy, které rekord podpořili. Jedná se například o zakladatelku festivalu Zlatu Holušovou, spisovatelku Ivu Pekárkovou, reportéra Jakuba Szántó nebo třeba Lukáše Hejlíka, otce LiStOVáNí.

Ochutnejte

čokoláda AjalaMezi novější zajímavé produkty rozhodně patří čokoláda Ajala. Brněnská čokoládovna ukazuje, že čokoládu si můžete s čistým svědomím dopřát klidně každý den. Je vyráběna šetrně a kakaové boby jsou zpracovávány celé. Tabulka je nabitá antioxidanty, esenciálními aminokyselinami a dalšími prospěšnými látkami. Nevychutnejte si takovou dobrotu. A co o ní říkají výrobci?
Je plná antioxidantů, takže podporuje činnost imunitního systému a oddaluje stárnutí. Samotné kakaové boby jsou na antioxidanty velmi bohaté, šetrným pražením se množství a aktivita antioxidantů dokonce ještě zvyšuje.
Je to přírodní nakopávač a ve srovnání s kávou je účinek čokolády coby stimulantu dlouhodobější a opadá pomaleji.
Je to afrodiziakum. Některé látky obsažené v čokoládě opravdu umějí nastartovat v mozku výrobu látek, které se starají o pocit euforie a vzrušení.
Ulevuje od bolestí hlavy díky vysokému podílu hořčíku, který od bolestí hlavy pomáhá přirozenou cestou.
Zlepšuje náladu. Zvyšuje v těle tvorbu serotoninu – hormonu štěstí. A co teprve, když tabulku objevíte, i když už jste si byli jistí, že už nemáte. To je teprve pocit štěstí:-)

Výletujeme

V sobotu 6. srpna se chystá Zahradní slavnost na Hrubém Rohozci s hranými kostýmovanými prohlídkami ze života rodiny Des Fours Walderode. Nebude chybět tanec princezen, hudební stezka pro děti, salon pohádkové kloboukářky, hrací teta, pikantní tance minulého století, barmanský běh, stánky s pamlsky či tvořivé dílničky.

Do zámku Kynžvart můžete zase zavítat v pátek a v sobotu 5. a 6. srpna na noční prohlídky se stopovací hrou.

Na hradě Bouzov se v sobotu a v neděli 6. a 7. srpna, na počest markraběte Jošta, synovce Karla IV. bude pořádat velká slavnost – Bouzovský mumraj, aneb markraběte Jošta turnaj. V odpoledním turnaji budou zápasit rytíři na koních, pro děti budou připraveny dílny a šermířská vystoupení, na večer je připravena premiéra nové hry skupiny Duel. Po celý den bude pro návštěvníky otevřena půjčovna historických kostýmů.

Na mimořádné prohlídky Monastýrování aneb Nocí ke hvězdám připravují se budete moci vydat 5. a 6. srpna do klášterů Kladruby a Plasy.

6. srpna přivítá překrásný taneční sál zámku Nebílovy na Plzeňsku juniorský orchestr Orquesta del Casino Musical de Godella z Valencie, který nabídne španělské operety a lidové písně.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: