Iniciativa Open House Praha se připojuje k oslavám 100 let od vzniku samostatného Československa. Tuto neděli exkluzivně otevře prostory Paláce Archa, představitele takzvaného národního stylu. V květnu se už počtvrté bude v Praze konat světový festival městské architektury, kdy se prostory Archy otevřou znovu. V průběhu roku pak iniciativa zpřístupní také další unikáty.

Palác Archa
Foto: archiv Open House Praha

Iniciativa Open House Praha se připojuje k oslavám 100 let od vzniku samostatného Československa. Tuto neděli exkluzivně otevře prostory Paláce Archa, představitele takzvaného národního stylu. V květnu se už počtvrté bude v Praze konat světový festival městské architektury, kdy se prostory Archy otevřou znovu. V průběhu roku pak iniciativa zpřístupní také další unikáty.

Právě s ohledem na výročí se organizátoři festivalu městské architektury Open House Praha rozhodli představit prvorepublikovou pestrost architektonických stylů a přístupů. Návštěvníci tak budou mít možnost se během několika měsíců podívat do hned několika většinou nepřístupných a zajímavých budov nebo prostor z tohoto období. Cílem je poodhalit odvahu a inovativnost, kterou bylo možnost pozorovat u některých architektů z tohoto období, třeba právě ve využívání zcela nových materiálů. Celá akce vyvrcholí společným otevřením všech postupně zpřístupněných budov v neděli 28. října, což je právě významné datum vzniku Československé republiky.

Architektura první republiky v Praze

Akce Architektura první republiky v Praze odstartuje otevřením prostor paláce Archa v ulici Na Poříčí již tuto neděli, 29. dubna. Další události budou probíhat až do 28. října 2018 a určitě se o nich ještě zmíníme. Další nová budova bude otevřena každou poslední neděli v měsíci.

Ředitelka organizace Open House Praha, Andrea Šenkyříková, k výběru Paláce Archa jako první ze seriálu prvorepublikových budov řekla: „Pravděpodobně v Praze není větší symbol připomínající vznik Československa, než je budova bývalé Legiobanky, která byla postavena v roce 1921 dle návrhu věhlasného architekta Josefa Gočára.

Palác Archa interiér budovy
Interiér Paláce Archa. Foto: archiv Open House Praha

Palác Archa

Legiobanku jako záložnu svých úspor založili Českoslovenští legionáři, kteří se vraceli z fronty první světové války. O statečnosti a odhodlání při boji za Československo vypovídají sochy od Jana Štursy, umístěné nad vstupem, ale také reliéf na fasádě od Otto Gutfreunda, který dostal název Návrat legií. Za pozornost stojí malířská výzdoba s folklórními motivy od Františka Kysely. Autorem budovy je architekt Josef Gočár. Budova je v typickém stylu pro toto období a speciálně pro České země, v rondokubistickém, takzvaném národním stylu.

Protože Legiobanka dobře fungovala, přibyla k ní vedle funkcionalistická budova, kde dnes mimo jiné sídlí i Divadlo Archa. Běžně nepřístupné bankovní prostory byly na svou dobu velmi moderní.

Je možné, že dubnové otevření paláce Archa bude jednou z několika posledních příležitostí, kdy se otevřou reprezentační prostory prvního patra této budovy. V budoucnu totiž může dojít k pronájmu novému nájemci, a v následujících ročnících festivalu Open House Praha by pak už nešlo tento objekt zařadit mezi budovy přístupné veřejnosti.

V neděli bude otevřeno od 10 do 18 hodin a návštěva prostor bude probíhat formou komentovaných prohlídek. Připraveny budou také speciální prohlídky pro děti (se vzdělávacími listy pro malé architekty) v 10 a v 15 hodin. Vstup je zdarma bez nutnosti předchozí rezervace.

Budova paláce Archa bude veřejnosti znovu otevřena během květnového festivalu Open House Praha 2018, který proběhne 19.-20. května. Po celé Praze zpřístupní 65 architektonicky zajímavých budov a prostor. Spolu s Legiobankou se v rámci festivalového tematického okruhu „Návrat do dob architektury první republiky” představí dalších 19 prvorepublikových klenotů.

Zdroj: Open House Praha, Palác Archa

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: