Uprostřed hlubokých lesů, nedaleko Poličky leží hrad Svojanov a pokud máte rádi tajemství, měli byste zamířit na výlet právě tam.

Foto: www.svojanov.cz
Foto: www.svojanov.cz

O hradě Svojanov, který patří nyní městu Polička, je možno najít známky již z roku 1224. 1265 král Přemysl Otakar II. založil Poličku, hradu Svojanov dal jméno Fürstenberg. Pevnost měla chránil zemskou obchodní stezku z Litomyšle do Brna. Původní název hradu se postupně změnil, převzal jméno obce Svojanov. Nejzajímavějším obdobím bylo to, kdy na hradě žila královna vdova Kunhuta se svým druhým manželem Závišem z Falkenštejna. Ten býval úhlavním nepřítelem Přemysla Otakara II. Zajímavostí je, že Karel IV. zařadil Svojanov mezi 11 strategických hradů, které měly zůstat v držení krále. Přesto se na hradě vystřídala řada majitelů, kteří mu vtiskli vlastní tvář. Netradiční je potom architektura, která kombinuje gotický styl s empírovým, tedy středověk s 19. stoletím.

Hrad Svojanov skrývá mnoho tajemství a nevysvětlitelných záhad i v dnešních dnech. Jedním z velkých tajemství je obrázek stařenky, která v průběhu roku 2009 najednou zavřela oči. Zajímavá je také legenda o dceři jednoho z majitelů. Tragicky zahynula a od té doby se prochází hradem. V pánském salonku se údajně objevují její krvavé otisky rukou.

Další legenda vypráví o paní Kateřině, kterou nechal její manžel na hradě kvůli nevěře zaživa zazdít. Kostra ženy byla nalezena. Na hrad bylo ale použito koster více, aby byl hrad silnější. Často to byla nadměrně velká těla, podle legend právě z důvodu dodání síly. Jedna kostra byla objevena i na plášti hradní věže. To ale není vše. V komnatách se ozývají záhadné kroky a z nedalekého lesa dětský pláč.

Jednou z nejzachovalejších místností je sloupová síň. Místnosti jsou vybaveny zařízením z 19. století, kdy hrad patřil měšťanům a průmyslníkům.

Dámská ložnice
Dámská ložnice

V pánské pracovně najdete třeba původní grafitová kamna, v dámské pracovně zaujme třeba mechanický hrací stroj, navštívíte i voňavou dobovou kuchyni.

Dům zbrojnošů z 15. století patří mezi tohoto druhu u nás, protože nebyl přestavován. Je spojen s pověstí o správci Rašínovi. Ten byl pro svou krutost proklet, a proto musí ráno jezdit na ohnivém býku okolo hradu a strašit. V interaktivní dobové expozici domu si můžete dokonce některé předměty vyzkoušet.

Do prohlídky patří také ucelená sbírka hodin. Za pozornost určitě stojí obnovená gotická zahrada, jediná svého druhu ve střední Evropě.

Protože v posledních letech prochází hrad Svojanov postupně rekonstrukcí, je ještě určitě řada překvapení, která čekají na odhalení. Hrad můžete navštívit po celý rok, pouze od 15. prosince do 28. února je uzavřen.

Hrad ale není určen pouze k prohlídkám. Ve vstupní budově se v restauraci můžete najíst a v prvním patře jsou umístěny ubytovací pokoje pro návštěvníky hradu a lze si tak užít  netradiční zážitek v dobovém prostředí ve stylu počátku 20. století. Kromě toho hrad nabízí i prostory k pořádání slavnostních hostin, rautů a firemních akcí.

Středověký hrad je ideálním místem pro konání řady kulturních akcí, koncertů, divadelních vystoupení a šermířských slavností.

Aktuálně

Již tuto sobotu, 23 července se na hradě bude konat Festival akustické hudby.

Více o akcích najdete na webu hradu http://www.svojanov.cz/

Kam dál na výlet

Když už budete na Svojanově, stojí zato se podívat na Boží muka, místo opředené legendami. Dále je možné pokračovat do Starého Svojanova, ke kostelíku sv. Mikuláše.

Samotné městečko Svojanov má krásnou architekturu jako například kostel sv. Petra a Pavla a řadu roubených staveb.

S hradem je velmi úzce spojeno město Polička. Malebné místo plné historie a také rodáka, hudebního skladatele Bohuslava Martinů.

Zajímavým místem je Trpínský mlýn, zhruba 4 km vzdálená zřícenina menšího kamenného vodního mlýna. Nachází se pod hrází rybníka, z něhož pod silnicí vytéká Kavinský potok.

Milovníkům hradů by neměla uniknout ani další zajímavá památka, hrad Pernštejn, vzdálený od Svojanova asi 28 km.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: