Každý rok představuje NPÚ nějaký celorepublikový projekt. Letošní rok je věnován rodu Gallasů a Clam-Gallasů a probíhat bude nejen na hradu a zámku Frýdlant, hradu Grabštejn a zámku Lemberk, ale i na dalších památkách v péči NPÚ, podílet se budou i další státní a soukromé objekty. Na jaké akce a v kterých objektech se můžete těšit?

„Jako již tradičně i v letošním roce je pro návštěvníky našich památek připraveno několik desítek akcí, včetně speciálních prohlídek, výstav či přednášek. Naším záměrem je prostřednictvím těchto akcí připomenout veřejnosti historický a kulturní odkaz významného šlechtického rodu, který se velkou měrou zasadil o rozvoj kultury nejen na severu Čech. Gallasové a Clam-Gallasové měli vazby na hudební velikány, jako byli Beethoven či Mozart, stáli u zrodu Vlasteneckého muzea v Čechách nebo pražské konzervatoře,“ sdělila generální ředitelka Národního památkového ústavu Naďa Goryczková.

Zámek Libochovice. Foto: Styl života

Tento projekt patří do souhrnného projektu Po stopách šlechtických rodů, organizovaného Národním památkovým ústavem.

Patronát převzal Nadační fond Clam-Gallas – Stiftungsfonds, založený roku 2015 potomky Clam-Gallasů. Na slavnostním zahájení v Nostickém paláci jej reprezentovala hraběnka Agathe Maria Széchényi, vnučka Gabriely Auerspergové, rozené Clam-Gallasové, v doprovodu svých bratrů Alexandra a Eugena Széchényi.

„Když jsem otevřela programovou brožuru tematického roku, bylo mi naprosto jasné, že se za všemi těmi akcemi skrývá něco velmi mimořádného. A sice láskyplné a zapálené nasazení mnoha pracovníků NPÚ i spolupořadatelských organizací,“ řekla hraběnka Széchényi.

Po celý rok platí také speciální snížené vstupné. Pokud návštěvník předloží vstupenku z roku 2019 z hradu a zámku Frýdlant, hradu Grabštejn, či zámku Lemberk na pokladně hradu Grabštejn nebo na pokladně zámku Lemberk, bude mu na těchto dvou objektech poskytnuta sleva na vstupném. Na stěžejních objektech Národního památkového ústavu jsou k dostání sběratelské vstupenky, výroční turistické známky a absolventské turistické vizitky nově vydané v souvislosti s tímto rokem.

Vyvrcholením celého roku bude výstava Spravedlnost bez bázně: Gallasové a Clam-Gallasové v Čechách v Oblastní galerii Liberec, která se uskuteční od 13. prosince 2019 (vernisáž 12. 12.) do 1. března 2020.

Kdo byli Gallasové a Clam-Gallasové

Rod Gallasů a Clam-Gallasů měl ve své době vliv v rámci celé monarchie. Účastnili se významných akcí jako byly korunovace, ale také císařské zahraniční cesty, diplomatické mise, i války. Angažovanost se ale promítala i do umění a charity. Clam-Gallasové navíc stáli u zrodu Společnosti vlasteneckých přátel umění, Vlasteneckého muzea v Čechách, pražské konzervatoře řady dalších věhlasných institucí. Jejich činnost byla ale viditelná i v rámci regionů, ať už se jednalo o významnou stavební činnost, podporu barokní zbožnosti, lesního hospodářství, lázeňství. Právě s tím souvisí zpřístupnění prvního hradního muzea ve střední Evropě. Jednalo se o rok 1801 a o Frýdlant.

Tipy na zajímavé akce

Celou sezónu (1. 4.—31. 10.) se na zámku Lemberk koná výstava: Zámek Lemberk po roce 1918, která je věnovaná Clam-Gallasům a tomuto zámku v období 1918—1945.

Od června do září (každou sobotu 14-18 hod.) připravili v Zámku Rokytnice v Orlických horách rozšíření expozice na téma Clam-Gallasů.

Cílem cest může být i Šámalova chata v Bedřichově v Jizerských horách. Jedná se o někdejší lovecký zámeček posledních Clam-Gallasů.

K projektu byla vydána i brožurka, ve které jsou uvedeny termíny jednotlivých akcí.

Na návštěvníky ale čeká i spousta dalších novinek. V sobotu 30. března se pro veřejnost otevírá většina památek. Pro návštěvníky bude mít na zámku Lysice premiéru restaurovaná sala terrena. Unikátní manýristická malířská výzdoba technikou fresco secco, se dočkala obnovy. Zachycuje maríny, mořské živočichy i veduty měst. Restaurováním prošla i mozaiková dlažba a mramorový krb s terakotovým reliéfem.

Zámek Zákupy letos, po kompletní opravě k výročí 100 let republiky, otevírá III. prohlídkový okruh s názvem Zámek za prezidenta Masaryka, který mapuje osudy zámku po zániku habsburské monarchie. Ve vybraných dnech bude mimořádně zpřístupněno také rozsáhlé zámecké sklepení, ale také historické provozní zázemí zámku včetně kuchyně a prádelny.

Zámek Jindřichův Hradec představí nový prohlídkový okruh: Černínové. Diplomaté, cestovatelé, sběratelé. Vede sály druhého patra renesančního Adamova stavení. Prohlédnout si bude možno jedinečný diplomatický dar tureckého sultána císařskému vyslanci Heřmanu Černínovi, dále obrazy slavných italských malířů, řadu vyznamenání, uniforem a mnoho jiného.

Letos na návštěvníky čeká řada zajímavých akcí, jako je výstava grafik španělského malíře Francisca Goyi na zámku v Hradci nad Moravicí, barokní slavnosti v hospitálu Kuks, Karlštejnské vinobraní nebo představení Divadla bratří Formanů Deadtown na zámku Kratochvíle.

Zdroj: NPÚ

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: