Tři filmové novinky z programu 51. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se letos poprvé společně budou promítat ihned po skončení festivalu tohoto filmového svátku.

KVIFF Distribution spojuje aktivity MFF Karlovy Vary, České televize a Aerofilms. Díky tomu nabídnou kina po celé republice od pondělí 11. července do konce července ochutnávku z programu pod názvem Vary ve vašem kině.

Severoamerickou kinematografii zastoupí snímek Tohle je náš svět, evropskou tvorbu bude reprezentovat francouzská detektivní retro komedie Líná zátoka a do třetice se bude jednat o vysoce ceněné brazilské drama Neonový býk.

Po skončení této akce se filmy z přehlídky objeví samostatně v programech kin. Label KVIFF Distribution tak naplní hlavní ambici, dostat výrazné festivalové filmy do běžné distribuce.

Přestože na karlovarský festival přijíždí každoročně velké množství filmových fanoušků, víme, že v celé zemi jich je ještě mnohem více. Velmi mě těší, že díky aktivitě labelu KVIFF Distribution můžeme letos divákům v kinech celé ČR nabídnout hned tři skvělé filmy z festivalového programu, a to bezprostředně po jeho skončení,” vzkazuje umělecký ředitel festivalu Karel Och.

Tohle je náš svět. Viggo Mortensen
Tohle je náš svět. Viggo Mortensen

Hlavním filmem bude určitě pozitivně laděný film o volnomyšlenkářské rodině Tohle je náš svět (Captain Fantastic, USA 2016), kde v roli excentrického otce šesti dětí exceluje herec Viggo Mortensen. Jeho neotřelý přístup k výchově si v Cannes a na Sundance získal srdce diváků i filmových kritiků. Podle listu The Guardian se jedná o „upřímný, zábavný a právě tak akorát dojemný film, který se vyhýbá sentimentu i zbytečnému sarkasmu či ironii“. Režisér Matt Ross si z festivalu odvezl cenu za nejlepší režii.

Na komickou notu zahraje film Líná zátoka (Ma Loute, Francie 2016) režiséra Bruna Dumonta, kterému se předloni podařilo rozesmát karlovarské publikum minisérií Malej Quinquin. Po uvedení v soutěži na festivalu v Cannes vstupuje Dumont do kin se zdivočelou komedií a retro detektivkou v jednom. Představí slavné herce (Juliette Binoche, Valeria Bruni Tedeschi) ve velmi neobvyklých hereckých polohách. Zábavná francouzská komedie, odehrávající se v nádherně nasnímaných exteriérech severní Francie, ukáže, že i Francouzi si umí dělat legraci sami ze sebe.

Divoký a smyslný svět brazilského rodea představí drama Neonový býk (Bio Neon, Brazilie 2015), druhý celovečerní film mladého brazilského režiséra Gabriela Mascara. Exotická road movie vypráví příběh provizorní rodiny, jejímž domovem je náklaďák, ve kterém se převážejí býci z jedné štace na druhou. Životy lidí a zvířat se na brazilském venkově prolínají v živočišné směsi vášně a naděje. Skrz prach a pot tvrdé práce probleskují sny pohledného kovboje Iremara, tanečnice Galegy a její malé dcery Cacá o barevné budoucnosti, zářivé jako mytický Neonový býk. Film byl ve světové premiéře uveden na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách, odkud si odvezl zvláštní cenu poroty.

Zdroj: TZ Aerofilms

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: