Praha, 6. května 2015 – Padesát odstínů „taupe“. I tak bychom mohli definovat barevnou paletu používanou ve světě designérů tvořících ve stylu taupe. Taupe je pojem, který může také odkazovat na jednu barvu. Avšak pozor! Podle situace tak může být označována šedo-hnědá, hnědavě šedá, nebo i teple šedá barva. Jedním si však můžeme být naprosto jistí, že ani v jednom z odstínů taupe nenajdeme stopu žluté. Taupe styl v interiéru se vyznačuje použitím neutrálních barev, jejichž spektrum sahá od šedé, přes tóny fialové až po tmavě hnědou.

taupePůvodní barvou tohoto barevného spektra byla tmavě šedá, která evokovala barvu krtka, dle kterého název stylu vznikl (zdroj: Wikipedie). Postupem času došlo k rozšíření barevné palety a současní designéři při vytváření interiérů ve stylu taupe pracují i s barvami, které nesou tóny fialové nebo růžové.

Pokud v interiéru použijeme barvy ze škály taupe, bude působit velmi uklidňujícím dojmem. Použité barvy a materiály nejsou ani studené ani teplé, prostě tak akorát, abyste se cítili uvolněně,“ říká Petr Kavalír, marketingový manažer značky Primalex.

Pokud na vás barvy působí trochu sterilně, instalujte do interiéru pro oživení tlumených barev doplňky v sytých, hlubších barevných tónech fialové, oranžovo-červené, zářivě zelené nebo čokoládové. Tyto živé a výrazné barvy se hodí na polštáře, závěsy, svícny či dekorační mísy. Chybu neuděláte ani s bronzem či chromem. Zajímavý akcent pak dodají dekorace v čistě bílé barvě, například velké vázy v rohu místnosti.

Při kombinaci materiálů se lze náležitě vyřádit. Použijte materiály, které jsou v naprostém kontrastu! Mixujte hladké a drsné povrchy, matné materiály s lesklými, neprůhledné s průsvitnými. Jedním z oblíbených doplňků je čisté sklo, které dodá interiéru potřebný lesk.

TaupeDokonalá kombinace je taupe styl a…

Čistě bílá výmalba, omítky, dřevo a textilie
Texturované sádrové povrchy
Černě mořené dřevo na podlahách, dřevěném nábytku
Čisté sklo nebo sklo v dramatických odstínech zelené, fialové či červené
Stříbrné a niklové dekorace
Kamenné materiály v šedavých či moka tónech, jako jsou břidlice a šedé vápence
Mix textur v barevných tónech taupe

Čeho se však vyvarujte:

Máslově žlutých tónů na jakémkoliv materiálu
Zlatavých dřev jako je dub
Tónované kůže, která obsahuje příliš mnoho žluté
Pískově zbarvených kamenů na zdi či podlahy
Tmavě krémové keramiky či jakýchkoliv doplňků, které mají byť drobný žlutavý nádech
Kombinujte nejen barvy, ale také materiály. Nakonec nezapomeňte na barevné doplňky v doporučených barevných odstínech.

Pokud si i vy chcete doma vytvořit příjemné prostředí v taupe stylu, vyzkoušejte barevné odstíny od Primalexu, vybírat můžete z následující palety:

Tyto odstíny a dalších 23 000 barev Vám ochotně namíchají v kolorovacím automatu v Domě Barev, největší specializované síti prodejen barev, laků a příslušenství v ČR se 109 prodejními místy po celé České republice.

S2005 S1502 S2002 S2005 S2005G

TZ Primalex

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: