Propojte vnitřní a venkovní prostory svého bydlení prostornou a vkusně zařízenou terasou. Poslouží vám jako zázemí k individuálnímu odpočinku i k trávení volných chvil s nejbližšími. Základem všech teras je praktická a na pohled poutavá podlahová krytina, a to nejčastěji v podobě dřevěných terasových prken, nebo dlažby. Díky životnosti a snadné údržbě je pro mnohé právě dlažba jasnou volbou. Přečtěte si, jak zvolit tu pravou od Roberta Adama ze StoneGallery.cz.

Keramická dlažba vynikne uvnitř i venku

Chcete-li na terasu použít keramickou dlažbu, zvolte typ určený pro použití ve venkovních prostorách. Dlažba na terasu z keramiky má být mrazuvzdorná a odolá i výrazným teplotním rozdílům či působení klimatických vlivů. Ty nejlepší keramické dlažby se vyrábí v Itálii a vyznačují se precizním zpracováním, přesnou ostrou hranou, protiskluzovou úpravou i snadno údržbou.

Špičkové venkovní dlažby se vyrábí z biokeramiky, která má antibakteriální vlastnosti a vyniká samočistícím efektem. Keramické dlažby jsou dostupné v mnoha formátech a barevných variantách včetně imitací různých povrchů. Je jen na vás, vsadíte-li na poutavé imitace dřeva, nebo upřednostníte vzhled kamene či betonu.

Velkou výhodou keramických dlažeb na terasu je jejich dostupnost i v provedení pro interiérové použití. Snadno tak opticky propojíte terasu s vnitřním prostorem – v kuchyni budete mít dlaždice o síle 1 cm, na terasu použijete keramickou dlažbu ve stejném dekoru o tloušťce 2 cm. Ta odolá mrazu, dešti i nadměrnému zatížení.

Kamenná dlažba – řešení bez kompromisů

Pokud se nespokojíte s imitacemi a poohlížíte se po řešení bez kompromisů, sáhněte po kamenné dlažbě. Dlaždice vyráběné z přírodního kamene (například žuly, křemence či pískovce) vynikají poutavou strukturou i vlastnostmi. Kamenná dlažba je téměř nesmrtelná, snadno se udržuje a bez problémů odolá větru, dešti i mrazu. Její cena je však ve srovnání s keramikou zpravidla vyšší.

Věnujte pozornost způsobu pokládky dlažby na terasu. Při realizaci dlažby na terasu je kromě výběru materiálu důležitý i způsob pokládky. Ten je možný buď klasicky lepením, nebo suchou cestou uložením do štěrku, či na terče. „Osobně preferuji řešení, kdy nedochází k realizaci jakýchkoli dutých prostor, ať už v bytě, nebo venku. Takže na krytých terasách používám keramickou lepenou dlažbu, na nekrytých pak zámkovou dlažbu kladenou do štěrkového lože,“ vyjadřuje svůj názor designér Josef Polášek.

Současně dodává, že dlažbu na terče rozhodně neodsuzuje, protože má své výhody. Mezi ně patří například jednoduchost pokládky, snadná výměna poškozené dlaždice nebo možnost uložení kabelů či hadic pod dlaždicemi.

Jestli vás čeká realizace dlažby na terase, zaměřte se jak na výběr kvalitního materiálu, tak na způsob pokládky. Vaše terasa bude krásná na pohled a vydrží po mnoho let.

Líbilo se? Dejte o článku vědět ostatním: